Stanjura do ‚předpokoje eurozóny‘ nechce, navzdory kladné analýze. Koaličním ministrům se to nelíbí

Česko by mohlo v roce 2024 plnit tři ze čtyř maastrichtských kritérií potřebných pro přijetí eura. Zbývá jedna věc: vstup do mechanismu směnných kurzů (ERM II), který navíc nezavazuje k osvojení společné unijní měny. Ekonomický výhled vypadá příznivě, ministerstvo financí ovšem vládě tento krok nedoporučuje. Přestože, jak zjistil web iROZHLAS.cz, ke vstupu do ERM II a následnému přijetí eura, se kloní většina ministrů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura | Foto: Petr Topič | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia

Euro v Česku podporují čtyři z pěti koaličních stran, nejsilnější ODS je ale proti. Podobně jako většina společnosti, jak ukázal i nedávný průzkum CVVM. Ve vládním prohlášení se tak před dvěma lety kabinet Petra Fialy (ODS) zavázal alespoň k „co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií a dalších rozpočtových pravidel EU“.

Jedním z kritérií přijetí eura je vstup do mechanismu směnných kurzů (ERM II), o čemž by měla vláda jednat do konce prosince. Jenže ministerstvo financí do tzv. předpokoje eurozóny nechce, a to navzdory zprávě vyhodnocující připravenost české ekonomiky za rok 2023, která vyznívá veskrze pozitivně. Materiál, který má web iROZHLAS.cz k dispozici, připravil resort financí každoročně společně s Českou národní bankou.

Vláda a přijetí eura? ODS o tom diskutuje, Piráti a STAN podporují, TOP 09 považuje za reálný rok 2030

Číst článek

Ministr Zbyněk Stanjura (ODS) nyní chce, aby celá vláda odsouhlasila, že příští rok nepodnikne směrem k možnému vstupu do eurozóny žádné kroky. Na tenze ve vládě poprvé upozornily Hospodářské noviny. Proti Stanjurovu plánu totiž protestují ostatní členové vlády, kteří k návrhu poslali četné připomínky. Kromě ministrů se vůči materiálu vymezil také Svaz průmyslu a dopravy.

„Vláda souhlasí s doporučením v roce 2024 neusilovat o vstup do mechanismu směnných kurzů (ERM II),“ zní v návrhu usnesení vlády, do kterého server iROZHLAS.cz nahlédl.

Doporučení vychází z dokumentu resortu financí a centrální banky, v jehož závěru ale stojí opak: „V roce 2024 by Česká republika měla s největší pravděpodobností plnit referenční hodnoty kritérií jak stavu veřejných financí, tak konvergence úrokových sazeb i cenové stability.“

Proti všichni kromě ODS

Připomínky vůči chystané formulaci vzneslo už sedm resortů. Proti se postavili zástupci čtyř z pěti stran, které tvoří vládní koalici. Nejvíce nesouhlasu se ozvalo z řad hnutí STAN, kde odpor vyjádřili všichni čtyři straničtí ministři.

Proti byl i předseda Pirátů a šéf ministerstva pro místní rozvoj Ivan Bartoš, dále ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09), stejně tak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Argumenty proti euru jsou iracionální a emotivní, tvrdí ministr pro evropské záležitosti Dvořák

Číst článek

Vyznění se „prudce nelíbí“ ministru pro evropské záležitosti Martinu Dvořákovi (STAN). „Navrhované doporučení není podloženo předkládaným materiálem,“ vznesl připomínku. Jeho straničtí kolegové, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr školství Mikuláš Bek ho doplňují, že „z analýzy vyplývá, že rizika případného přijetí eura jsou spíše nízká“.

Podle předsedy Pirátů Bartoše je formulace nesrozumitelná a vysílá nechtěný signál. Měla by se předělat, vláda má z jeho pohledu usilovat o vstup do ERM II nejpozději do roku 2025. S tím, aby vláda přijetí eura projednala, souhlasí i lidovečtí ministři.

Euro, nebo koruna?

Resort financí zvolil odmítavý postoj už minulý prosinec. Nicméně vloni byl podkladový dokument jednoznačně kritický. Stanjura nyní na dotazy přímo neodpověděl, ministerstvo se odkázalo na to, že zpráva je nepolitickým zhodnocením připravenosti Česka na zavedení eura a že ji kolegům ve vládě předloží do konce roku.

„Bez rozhodnutí o datu přijetí eura je případný vstup země do ERM II nevýhodný.“

Petra Vodstrčilová (tisková mluvčí ministerstva financí)

Web iROZHLAS.cz dlouhodobě mapuje postoj politiků k přijetí eura. Ani po opakovaných zprávách vůbec nereagovali tři ministři za ODS Martin Baxa, Pavel Blažek a Jana Černochová. Ministr financí poslal vyjádření prostřednictvím tiskového oddělení. Za premiéra Fialu reagoval mluvčí Václav Smolka.

Drobil: Koruna je už jen fetiš. Věřím, že do konce desetiletí budeme mít euro

Číst článek

„Přijetí eura není v tomto volebním období na pořadu dne, protože kvůli politice předchozí vlády Česká republika dosud neplnila maastrichtská kritéria. Důležitější než uvažovat nad eurem je proto v tuto chvíli ozdravit veřejné finance a ekonomiku, až poté lze uvažovat o vstupu do eurozóny,“ tlumočil premiérův postoj mluvčí.

„Vláda ale v rámci ozdravného balíčku umožnila firmám za splnění určitých podmínek možnost účtovat a vyplácet zaměstnance v cizí měně (např. právě v eurech), tím je naplněno programové prohlášení, a hlavně to vyřeší tuzemským firmám, které po tomto opatření volaly, řadu problémů,“ podotkl s odkazem na opatření kabinetu.

Ministr Dvořák v pondělním Interview Plus v souvislosti s plánovaným hlasováním na vládě řekl, že považuje za správné, že už bude v této otázce alespoň jasno. „Počkejme si, jak to dopadne. Alespoň bude zjevné, které strany jsou pro vstup do ERM II, a které ne.“

Společná otázka: Jste pro zachování koruny, nebo pro přijetí eura? Odpovědi jednotlivých členů kabinetu si můžete přečíst po rozbalení vizitky.

Jan Farský
Petr Fiala (ODS)
předseda vlády

Přijetí eura není v tomto volebním období na pořadu dne, protože kvůli politice předchozí vlády Česká republika dosud neplnila maastrichtská kritéria. Důležitější než uvažovat nad eurem, je proto v tuto chvíli ozdravit veřejné finance a ekonomiku, až poté lze uvažovat o vstupu do eurozóny. Vláda ale v rámci ozdravného balíčku umožnila firmám za splnění určitých podmínek možnost účtovat a vyplácet zaměstnance v cizí měně (např. právě v eurech), tím je naplněno programové prohlášení, a hlavně to vyřeší tuzemským firmám, které po tomto opatření volaly, řadu problémů.

Za premiéra odpověděl mluvčí Václav Smolka.

Vít Rakušan
Vít Rakušan (STAN)
1. místopředseda vlády a ministr vnitra

Jsem pro přijetí eura. Ale jednoduché to nebude. Fakta mluví dost jasně pro euro, ale emoce, přiživované skeptickým postojem významných politických sil u nás, vedly k tomu, že významná část lidí v ČR se eura bojí. Takže prvořadým úkolem nás, kdo považujeme vstup do eurozóny za potřebný, je paralelně s přípravami na zavedení eura evropskou měnu demytizovat, zbavit sentimentů, zbavit lidi strachu a přesvědčit je, že se nám to jako zemi i jako jednotlivcům vyplatí.

Marian Jurečka
Marian Jurečka (KDU-ČSL)
místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí

Česká republika by měla směřovat k přijetí eura. Výhody přijetí společné evropské měny převažují nad nevýhodami.

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš (Piráti)
místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj

Rozhodně chceme korunu na euro blíže navázat, výrazně to třeba zlevní úvěry českým firmám, které pak prostředky mohou investovat jinde. Jde o takzvaný vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů. Ten po dvě desetiletí skvěle funguje například Dánsku, které si přitom ponechalo svoji korunu. Na navázání vydělá miliardy i český státní rozpočet, protože se mu sníží náklady na obsluhu dluhu. Česká republika se navíc již dříve zavázala, že bude usilovat o splnění maastrichtských kritérií potřebných pro vstup do eurozóny. Otázce eura by v naší společnosti slušela větší diskuze, mluvit o pozitivech i o možných negativech, nedat na extremistické a populistické názory. Založit rozhodování i na jasných exaktních datech: například na tom, co by euro přineslo české tak silně proexportně zaměřené ekonomice.

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek (TOP 09)
místopředseda vlády a ministr zdravotnictví

Jsem jednoznačně pro zavedení eura.

Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura (ODS)
ministr financí

Bez rozhodnutí o datu přijetí eura je případný vstup země do ERM II nevýhodný.

Za ministra odpověděla mluvčí Petra Vodstrčilová.

Jozef Síkela
Jozef Síkela (STAN)
ministr průmyslu a obchodu

Obě varianty mají svá pro a proti. Zachování koruny nám umožňuje provádět monetární opatření na zmírnění inflace, která bychom s eurem dělat nemohli. Na druhou stranu věřím, že převládají výhody přijetí eura, což potvrzuje i velký zájem o euro mezi těmi, kterých by se to dotklo nejvíce – tedy české firmy obchodující se zahraničím. Proto preferuji přijetí eura.

Petr Hladík
Petr Hladík (KDU-ČSL)
ministr životního prostředí

Jsem pro přijetí eura.

Jan Lipavský
Jan Lipavský (Piráti)
ministr zahraničních věcí

Jsem ministrem vlády, která se v programovém prohlášení zavázala k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií, která jsou nutná pro vstup do eurozóny. Přijetí eura v Česku tedy plně podporuji.

Martin Kupka
Martin Kupka (ODS)
ministr dopravy

V tuto chvíli ne. Pokud by v budoucnosti u přijetí eura převažovala pozitiva nad negativy, pak se tou cestou vydejme.

Mikuláš Bek
Mikuláš Bek (STAN)
ministr školství

Pro přijetí eura. Podporuji, aby Česko udělalo kroky ke vstupu do ERM II ideálně během roku 2024.

Marek Výborný
Marek Výborný (KDU-ČSL)
ministr zemědělství

Ano, jsem pro přijetí eura. Česká republika se ho zavázala přijmout při přistoupení k EU, a to jakmile splní dané podmínky.

Jana Černochová
Jana Černochová (ODS)
ministryně obrany

Bez odpovědi.

Pavel Blažek
Pavel Blažek (ODS)
ministr spravedlnosti

Bez odpovědi.

Martin Baxa
Martin Baxa (ODS)
ministr kultury

Bez odpovědi.

Martin Dvořák
Martin Dvořák (STAN)
ministr pro evropské záležitosti

Pro euro, jakmile to bude možné.

Michal Šalomoun
Michal Šalomoun (Piráti)
ministr pro legislativu

Co se týká otázky na zachování koruny nebo eura, tak tady Piráti prosazují vstup do tzv. Evropského mechanismu směnných kurzů, tedy navázání koruny na euro.

Helena Langšádlová
Helena Langšádlová (TOP 09)
ministryně pro vědu, výzkum a inovace

Jsem jednoznačně pro přijetí eura, pro Českou republiku by bylo výhodné být v jádru evropské integrace, ne na periferii. Například i naše dluhová služba a náklady na ní by nebyly tak vysoké, pokud bychom vstoupili do eurozóny. Předpokládám, že realistický termín přijetí eura je rok 2030.

Anna Urbanová, Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme