Řada obchodníků si za platbu stravenkou účtuje přirážku. Zákon to nezakazuje

Za platbu stravenkou přirážka. Taková je praxe některých restaurací. Někde vám k ceně jídla naúčtují až šest procent z ceny poukázky. Obchodníci přirážku odůvodňují tím, že mají se stravenkami vyšší administrativní náklady a musí z nich navíc stravenkovým společnostem platit provize. Pro zákazníka to ale znamená, že je restauraci zaplatí on. Zákon podobné jednání nezakazuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahrádka

zahrádka | Foto: Jan Rosenauer

Podle Jakuba Haase z ministerstva financí není účtování vyšší ceny za platby stravenkou v rozporu s právními předpisy. Stát navíc restauracím do jejich cenové politiky nemluví:

„Restaurace nejsou žádný strategický sektor, není to žádný monopol, kde by stát musel nějakým způsobem vstupovat do nějakých cenových podmínek. To znamená, že jakási v uvozovkách regulace se děje prostřednictvím tržních principů. Prostě, pokud zákazník není spokojen, měl by jít do jiné restaurace.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Polemiku kolem přirážky za platbu stravenkami zachytila Martina Spěváčková

Prezident Asociace restaurací a hotelů Václav Stárek uznává argument obchodníků, že mají se stravenkami vyšší náklady, nesouhlasí ale s tím, že je přenáší na ty, kteří s nimi platí:

„Z pohledu etiky podnikání, z pohledu udržení zákazníka, nemyslím si, že by to na mě jako zákazníka působilo jakýmkoli způsobem pozitivně, kdyby mi někdo řekl: pokud budete platit hotově, platí tato cena, pokud budete platit stravenkami, je cena o 5 či 6 procent vyšší. Myslím si, že mnohem férovější přístup je prostě přizpůsobit ceny obchodu.“

Budou lidé chodit jinam?

A proti takové praxi je i Helena Čornejová, která radí odborářům v otázce zaměstnaneckých benefitů: „Já si myslím, že těmto restauracím brzy hrozí, že se jim budou klienti se stravenkami vyhýbat, než aby tam chodili.“

Na stravenky mohou zaměstnavatelé uplatňovat daňové zvýhodnění. Pokud by tato výhoda ze zákona zmizela, projevilo by se to na tržbách hospod a restaurací.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přirážkách restaurací za stravenky mluvil v Ranním interview Radiožurnálu prezident asociace hotelů a restaurací Václav Stárek

„Na toto téma už jsme v minulosti dělali průzkum. Zjistili jsme, že by pravděpodobně tržby restaurací klesly. Zda by to byla dlouhodobá nebo krátkodobá záležitost, lze těžko říci, lidé se samozřejmě stravovat budou. V případě naší členské základny téměř polovina provozovatelů říká, že by je to nijak vážně nezasáhlo,“ říká Stárek.

Kromě stravenek platí podle Stárka provozovatelé i poplatky kolektivním správcům za puštěné rádio, a také DPH je nižší na vstupu než na výstupu.

„Všechny tyto věci nejsou restaurace schopny v některých případech zakalkulovat do svých cen. Restaurací je poměrně hodně, konkurence je vysoká. Nejrozumnější cesta pro provozovatele restaurací je upravit ceny tak, aby cena byla konečná,“ domnívá se Stárek.

Verdikt soudu

Obchodníkům účtování přirážky umožnil svým rozhodnutím i Nejvyššího správní soud. Ten před šesti posuzoval případ, kdy moravský restauratér zákazníkům, kteří platili stravenkami, připočítal ještě čtyři procenta navíc.

Česká obchodní inspekce mu za to uložila pokutu třicet tisíc korun. Pražský městský soud ji ale zrušil a Nejvyšší správní soud jeho názor potvrdil.

Odůvodnil to tím, že stravenky nejsou hotovost. Inspekce tak neuspěla s argumentem, že dochází ke znevýhodňování jedné skupiny zákazníků.

Cedule s oznámením o přirážce za placení stravenkami | Foto: Eva Rajlichová

Milan Kopp, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme