Soudkyně Eliška Wagnerová se nechávala inspirovat vývojem v zahraničí

Poslední den strávila dnes na Ústavním soudu místopředsedkyně Eliška Wagnerová. Do funkce byla jmenována 20. března 2002 tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Za deset let stihla vyřídit téměř 1800 případů. Patnáct nedořešených případů po jejím odchodu převezmou ostatní soudci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soudkyně Eliška Wagnerová

Ústavní soudkyně Eliška Wagnerová | Zdroj: ČTK

Je 20. března, jedenáct hodin a ústavní soudkyně Eliška Wagnerová čte poslední nález. Právě jí končí funkční období a po deseti letech a takřka 1800 vyřízených případech opouští Ústavní soud, jehož byla místopředsedkyní a nepochybně jednou z nejvýraznějších tváří. Někdy ji dokonce nazývali rebelkou, což ale odmítá.

„Já jsem se snažila jít směrem, který jsem se snažila stále konfrontovat s tím, co se děje v zahraničí. Já jsem to opravdu nebrala pouze domácí optikou. Zdálo se to jako rebelantství, ale ve skutečnosti to nebylo. To byla opravdu jenom touha posouvat to někam, kam jde vývoj,“ vysvětlila své postoje Eliška Wagnerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Zuzany Kopuleté o působení Elišky Wagnerové na Ústavním soudu ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Vůbec kritika je podle ní podle ní příznivá a neměl by se jí bát ani soud jako celek, nebezpečné by naopak bylo mlčení kolem rozhodnutí Ústavního soudu.

„Míra kritiky je vlastně hodnocením práce Ústavního soudu. Pokud není žádná kritika ze strany politiků, tak se děje něco špatně,“ řekla Eliška Wagnerová.

Jak už bylo řečeno, ústavní soudkyně Eliška Wagnerová vyřídila za své funkční období téměř 1800 případů. Některé z nich znamenaly změnu zákona a byly ostře mediálně sledované, jiné se týkaly stížností občanů. Právě těm ale soudkyně Wagnerová přikládala velkou váhu.

Ústavní soud opouští jeho místopředsedkyně Eliška Wagnerová

Číst článek

„Za tím byly osoby jednotlivých lidí. Věděla jsem, že tím rozhodnutím pomáháme lidem ze strašně svízelné životní situace. A ty byly pro mě stejně závažné, mnohdy možná ještě závažnější, protože jsem za tím vždycky cítila konkrétní lidský osud,“ svěřila se soudkyně.

Otázkou, kterou nebylo možné v poslední den ve funkci nepoložit, byla ta, která se týkala budoucnosti. Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová prý ale sama ještě nemá jasno.

„Definitivně nevím. Trošku se chci taky rozhlížet v jedné advokátní kanceláři, jak se dneska dělá moderní advokacie,“ doplnila.

Místo po Elišce Wagnerové zůstane na Ústavním soudu zatím neobsazeno. Prezident Václav Klaus na ně prosazoval předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka, senátoři jeho kandidaturu ale neschválili. Druhým navrženým kandidátem je bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka.

Zuzana Kopuletá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme