Česko čeká jedna z největších stávek škol v novodobé historii, odhadují odbory. Mapa napoví, které zavřou

Rodiče a žáci po celém Česku vyhlížejí pondělní stávku ve školách. Odbory očekávají, že půjde o jednu z největších takových akcí od roku 1990. Kolik škol se ale do stávky zapojí, stále není jasné. Ve středu nicméně uplyne lhůta, dokdy musí mít ředitelé o stávce jasno. Sdružení Učitelská platforma postupně aktualizuje mapu, která napovídá, jaké školy zavřou a jaké stávku podpoří.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domečky tmavě červené barvy ukazují školy, které v pondělí zavřou. Oranžové značky patří školám, které protestní akci jen podpoří. Školy, které na mapě nejsou vyznačené, by mohly být v provozu, ale také jen nemusely o záměru stávkovat informovat sdružení Učitelská platforma, je tedy potřeba si to u každé školy ověřit. Mapu sdružení stále aktualizuje.

„Tato stávka bude zřejmě patřit mezi ty s největší účastí od roku 1990,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí školských odborů Jana Kašparová. „Stále se ještě z regionů hlásí další školy,“ doplnila. Počty stávkujících škol plánují odbory upřesnit až v pondělí dopoledne.

Také předseda středočeských školských odborů Jiří Sixta odhaduje, že by z jeho pohledu mělo jít o nejmasovější protest v historii.

„Podle mne je to jeden z největších projevů ve školství, jaký jsem za 35 let v oboru zažil,“ zhodnotil šéf rady školských odborů v Pardubickém kraji Oldřich Skalický. „Jde o největší protest škol po roce 1989. Podpora je obrovská a výjimečná,“ volil podobná slova předseda rady školských odborů v Plzeňském kraji Jan Plzák.

Mapa škol

Sdružení Učitelská platforma zveřejnilo mapu základních, středních a mateřských škol z celého Česka, které se chtějí do stávky zapojit. Mapu postupně aktualizují. Na starosti ji mají dva učitelé.

Stávka škol je vyhlášená na pondělí. Odbory mění argumenty, mají nejasné požadavky, namítá Bek

Číst článek

„V úterý večer bylo v mapě 1500 škol, které se zapojí do stávky. A myslím, že tu mám asi dalších 200 na doplnění,“ vypočítává pro iROZHLAS.cz Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy a učitelka litoměřického gymnázia, která se na tvorbě mapy podílí.

Podotýká, že další školy se hlásí. Zda a jak se do stávky zapojí, mohou dát vědět vyplněním formuláře. Následně se objeví v dané mapě. Mapa tak ukazuje jen část škol, které se do stávky skutečně zapojí.

„Mám nastaveno, že když přijde deset odpovědí, tak dostanu upozornění na e-mail. A ten mi chodí každé dvě minuty,“ přibližuje Mazancová. „Těch škol je opravdu hodně,“ hodnotí.

Zavřít, nebo stávku podpořit

Ve středu uplyne lhůta, kdy by ředitelé už měli mít o stávce jasno. Tři dny před jejím zahájením totiž musí stávkové výbory na školách oznámit, zda bude probíhat a v jaké podobě. A na řediteli je, aby rozhodl o provozu školy. Mohou buď zavřít, nebo stávku nějakou formou podpořit.

Uzavřené zůstane třeba gymnázium F. X. Šaldy v Liberci, kde pondělní stávku podpořilo zhruba 50 z 53 učitelů. V Jihlavě se ke stávce připojí celá školní jídelna Základní školy E. Rošického a také čtyři pedagogové.

Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog

Číst článek

Například Základní škola na Malém náměstí v Chebu se v pondělí uzavře jen pro druhý stupeň, pro první stupeň by ale chtěla najít řešení, třeba zkrácenou výuku. Některé školy chtějí nechat otevřenou alespoň družinu.

Pracovníci Mateřské školy Zvoneček v Hradci Králové naopak stávkovat nebudou, ale protest podporují. „Sepíšeme pro rodiče informativní zprávu, že stávku podporujeme,“ uvedli.

Stejně se rozhodla třeba i písecká střední zemědělská škola. „Se všemi důvody, které k protestům vedou, souhlasíme. Ale nechceme tím způsobit komplikace studentům nebo rodičům, kdyby škola byla zavřená. Navíc stejně tu látku probrat musíme, a proto bychom promeškaný den někde doháněli. Proto stávkovat nebudeme,“ řekla ředitelka Marie Procházková.

„Máme školu, kde je v odborech jenom ředitel. Přestože nikdo ze zaměstnanců v odborech není, přiměli ho, aby mohli stávkovat. A škola bude zavřená,“ popisuje mluvčí školských odborů Jana Kašparová případ z praxe. Školu jmenovat nechtěla.

Někteří učitelé budou mít na sobě tmavomodré označení. Tmavě modrá je barvou školských odborů.

Nejzazší termín

Školy by měly rodiče o svém postupu během stávky informovat co nejdříve. Část to ale ještě neudělala, protože stále řeší, jak bude postupovat. A někteří rodiče začínají být naštvaní.

‚Holky dřou, ruce, záda mají zničené. A plat? Hrůza.‘ Do školních jídelen se hledají pracovníci jen těžko

Číst článek

„Zaznamenávám na sociálních sítích spoustu rozčilených rodičů,“ podotýká Mazancová z Učitelské platformy.

„Stávka záleží na počtu zaměstnanců. Pokud ředitelé zjistí, že bude stávkovat osmdesát procent lidí, tak školu zavře. Ale pokud jich bude stávkovat jen pár, tak vyřešit provoz a komunikovat to s rodiči je trochu složitější a chvíli to trvá,“ uzavírá.

Na informování rodičů se zaměřují třeba školy v sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji, které se do pondělní výstražné stávky zapojí. Řada rodin nemá přístup k internetu, kde školy postup během stávky primárně oznamují. Informace proto vylepují dětem do žákovských knížek, sdělují je rodičům osobně, vyvěšují letáky.

Někteří rodiče učitele v protestu podporují. A podepisují třeba celorepublikovou petici, která vznikla v Olomouci. Svůj podpis už připojilo zhruba 700 lidí.

Kolik škol, alespoň odhadem, se v Česku do stávky zapojí, nebyly schopné říct ani školské odbory, ani ministerstvo školství.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme