Spolku Učitelská platforma vadí vyznění protestů. Platforma i ostatní spolky podle ní odvedly ve spolupráci se školskými protesty velký kus informační práce. Demonstrace ale prý vyzněla do ztracena.
„Je škoda, že se vládě někdy nedaří věci lépe komunikovat. Na první pohled to tak nevypadá, ale vláda objektivně není v jednoduché situaci,“ popisuje Pavlův expert na domácí politiku.
„Je před námi de facto poslední rok, kdy jsme schopni dělat legislativní změny. Tady je potřeba soustředit energii, abychom věci udělali správně,“ říká Jurečka pro Radiožurnál.
„Boj za zachování nebo zlepšení podmínek vzdělávání neznamená boj proti vládě a demokracii! Nepodporujeme proruské kolaboranty!“ uvedl spolek na síti X.
Začal den protestů. Cílem odborů je přimět vládu reflektovat to, co se děje ve společnosti. Je stávka účinným řešením problémů? V pořadu Pro a proti o tom diskutovali Petr Musil a Dagmar Žitníková.
Z Rozvojového fondu Pardubic radní odvolali Michala Drenka (dříve ANO) a Pavla Nevečeřala. Helena Dvořáčková (dříve ANO, teď SPD) končí v dozorčí radě Rozvojového fondu Pardubice,
„Dali jsme najevo, že se chceme dohodnout, ale oni se nechtějí dohodnout skoro na ničem,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Premiér Fiala ve středu označil stávku za neodůvodněnou a odbory podle něj jednají nezodpovědně. Jeho názor ale sdílí pouze čtvrtina lidí v Česku, zbytek s ním nesouhlasí, ukazuje průzkum STEM/MARK.
„Dokud vláda nenajde odvahu zvýšit daně, což nenajde, budou nám dál chybět peníze i na školství,“ řekl pro Český rozhlas Plus ředitel akademického think-tanku IDEA a poradce premiéra Daniel Münich.
Stovky podniků v Česku zastaví na hodinu výrobu, tisíce učitelů neučí, kuchařky ve školách neuvaří oběd. Tak vypadá výstražná stávka odborářů. „Museli jsme udělat nepopulární kroky,“ reaguje ministr.
Česko se probudilo do dne stávky, která má patřit k největším za posledních 30 let. Vyhlásily ji odbory na protest proti krokům vlády. Server iROZHLAS.cz dění sleduje v online reportáži.
Odboráři věří, že pondělní celostátní stávka bude jednou z nejrozsáhlejších protivládních akcí za posledních 30 let. V polední publicistice Radiožurnálu k tomu mluvil Martin Kratochvíl ze STEM.
Úředníci, lesníci, zdravotníci, potravináři a další profese se v pondělí připojí do celorepublikové stávky. Ta bude patřit mezi největší protesty za posledních 30 let.
Ministr školství Bek se proti požadavkům odborů vymezil, podle něj jsou nejasné. „Pro odbory je to úplně nová situace,“ vysvětluje v rozhovoru Karel Gargulák, výzkumník organizace PAQ Research.
Rodiče a žáci v Česku vyhlíží pondělní stávku ve školách. Odbory očekávají, že půjde o jednu z největších takových akcí od roku 1990. Ve středu uplyne lhůta, dokdy musí mít ředitelé o stávce jasno.
Den protestů vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na pondělí 27. listopadu.Mimo odborového svazu KOVO se k ní přihlásili například odboráři pracující v potravinářství.
„Může se jednat o statisíce lidí, kteří budou v jednotlivých fabrikách, které zastaví výrobu. Pevně věřím, že přijdou tisíce lidí na demonstraci,“ řekl Roman Ďurčo.
„Stávkovat bude například více než padesát procent škol a bude to celodenní stávka,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu předseda konfederace Josef Středula.
Zúčastnit stávky se mají odboráři z desítky svazů. ČMKOS zastřešuje na 270 000 odborářů a odborářek z 31 svazů. Podle Středuly stávku teď už nic neodvrátí.
Připravovaná důchodová reforma podle poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky čelí těžké situaci. Tu komplikuje průmyslový charakter České republiky i nedostatečná komunikace vlády s odbory.
Dvacetihodinová stávka má začít ve středu ve 22.00 a bude mít podle německé železniční společnosti masivní dopad na provoz. Dráhy prozatím k očekávaným komplikacím podrobnosti nesdělily.