Studenti víceletých gymnázií skládají jednotné přijímačky, možná naposledy nepovinně

Přibližně dvě stovky víceletých gymnázií se dnes zapojí do jednotných přijímacích zkoušek. Letos nejspíš naposledy nepovinně. Od příštího roku by se jich měly zúčastnit podle zákona všechny školy. Přijímací testy připravila společnost CERMAT.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky na střední školy.

Přijímací zkoušky na střední školy. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Mají říci řediteli, že existuje jakási škála vědomostí a dovedností, které odpovídají rámcovému vzdělávacímu programu. A podle nich a jiných kritérií se ředitel může rozhodnout. V tuto chvíli je pouze na řediteli, jakou váhu těm testům v rámci přijímacího řízení dá,“ popsal koncept jednotných přijímacích zkoušek ředitel CERMATU Jiří Zíka.

Státní přijímací zkoušky stanovují tzv. nepodkročitelnou hranici, čili standard učiva, které musejí žáci základních škol znát, aby mohli studovat střední školu s maturitou. Přináší je ministerstvo školství v roce 2015 v testovacím, v roce 2016 v ostrém nasazení. Skládají se z českého jazyka a matematiky, uchazeči řeší úlohy otevřené i zaškrtávací. Výsledek zkoušky je přenositelný a závazný pro všechny typy škol: soukromé, církevní i veřejné.

Odborný konzultant ze společnosti EDUin Tomáš Feřtek si myslí, že jednotné testy přínosné nejsou.

„Ty testy samozřejmě logicky mohou ověřovat jenom část toho, co po těch studentech na výstupu ze základních škol chceme. Ověří jen ty věci, které jsou testovatelné," upozorňuje konzultant. Jednotné zkoušky podle něho jen velmi obtížně ověří třeba to, jestli si je žák je schopen klást zajímavé otázky nebo nakolik je kreativní.

Už v pátek se bezmála 650 gymnázií a středních škol zapojilo do jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme