Odpuštění dluhu Tvrdíkovi zatím nevyšlo. Stát s ním kvůli dovozu roušek z Číny řeší i možnost splátek

Na první pokus to neklaplo. Alespoň tak lze popsat výsledek snažení Jaroslava Tvrdíka, který se u českých úřadů domáhá odpuštění dluhu za dovoz roušek a respirátorů z Číny během první vlny koronaviru. Ministerstvo financí totiž jeho žádost o prominutí platby ve výši jednoho milionu korun za státem zajištěný převoz zamítlo. Verdikt ale nemusí být konečný. Tvrdíkovu žádost resort posuzuje znovu, tentokrát si vyžádal i možný splátkový kalendář.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík

Jaroslav Tvrdík | Zdroj: Profimedia

„Ministerstvo vnitra doložilo ministerstvu financí část požadovaných dokladů, nicméně pro objektivní posouzení závažných důvodů umožňujících povolení výjimky byly nedostatečné. Ministerstvu vnitra jsme proto sdělili, že na základě těchto podkladů výjimka nebude udělena,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Anna Vasko z tiskového oddělení ministerstva financí.

Data mluví jasně pro očkování malých dětí, říká pediatr. Vážné vedlejší účinky jsou podle něj raritní

Číst článek

Jaroslav Tvrdík, který stojí v čele Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, pomáhal na začátku koronavirové krize s nákupem ochranných pomůcek a s jejich přepravou do Česka. V zemi byl tehdy kritický nedostatek zdravotnického materiálu a Ústřední krizový štáb proto zvolil jako nejrychlejší řešení nákupy v Číně.

Hlavním prostředníkem stamilionových obchodů byl díky svým kontaktům na tamní funkcionáře i podnikatele právě Tvrdík. Leteckého mostu, který měl pokrýt akutní potřebu tuzemských zdravotníků, využil mimo jiné pro dodávku daru od provincie Če-ťiang. Konkrétně šlo o 30 tisíc roušek a 30 tisíc respirátorů, které poté obdržela Fakultní nemocnice v Motole a Ústřední vojenská nemocnice.

Ministerstvo vnitra, které dopravu z Číny zajišťovalo, poté vystavilo smíšené česko-čínské komoře za přepravu fakturu ve výši jednoho milionu korun. Tvrdík však tuto sumu odmítá zaplatit, požádal proto o prominutí dluhu. „Zprostředkovali jsme dar mezi státními subjekty. Neměli jsme z toho žádný prospěch a úhrada nákladů by byla pro komoru v současné ekonomické krizi existenční starostí,“ vysvětlil už dříve redakci.

Nepovolená výjimka

Vnitro má však v tomto ohledu svázané ruce. Výjimku k prominutí dluhu totiž musí na základě zákona o majetku České republiky posvětit nejdříve ministerstvo financí a to ji zatím neudělilo. Ba naopak. Rozhodnutí resortu ale nemusí být ještě konečné. Vnitro, které Tvrdíkovu žádost předkládá, mu totiž koncem listopadu zaslalo další požadované dokumenty.

Dluhy za dopravu

Na společnosti, které si z Číny nechaly za státní peníze přivézt roušky a respirátory, ve své kontrolní zprávě upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Celkem se podle něj jednalo o náklady ve výši 81 milionů korun. Mezi neplatiči nákladů za dopravu ochranných pomůcek z Číny se ocitla například také firma firmy Cedes Logistik, Inexport a Respilon. Ta nárok ministerstva označuje za neoprávněný. Vnitro nyní platby za dopravu vymáhá soudní cestou.

„V současnosti tedy probíhá analýza a posouzení těchto dokumentů a zatím není zřejmé, zda tyto nové dokumenty budou pro povolení výjimky dostačující či nikoliv,“ doplnila Vasko z tiskového resortu. Vnitro přitom s Tvrdíkovou komorou již dohodu o prominutí dluhu uzavřelo. Pokud ji však ministerstvo financí opětovně zamítne, tato dohoda padá.

„Platnost a účinnost této dohody vyžaduje udělení výjimky ze strany ministerstva financí. Ministerstvo vnitra požádalo o udělení výjimky z podmínky, že dlužník je fyzická osoba, a z podmínky majetkové disponibility dlužníka,“ přiblížila Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Finance podle ní požádaly například o doložení majetkových poměrů komory skrze účetní závěrku.

„Následně požádalo i o vyjádření k možnostem sjednání splátek dluhu,“ pokračovala Malá s tím, že Tvrdík úřadům zaslal rozvahu, výkaz zisku a ztrát a přílohu účetní závěrky komory. „Dlužníkem bylo také předloženo vyjádření k majetkovým poměrům a k možnosti sjednání splátek předmětného dluhu,“ doplnila Malá.

Zda to bude ministerstvu financí stačit a jak se nakonec rozhodne, zatím není jasné. Pro vynesení finálního verdiktu nemá zákonem danou lhůtu. Sám Tvrdík se k aktuálním dotazům serveru iROZHLAS.cz do uzávěrky textu nevyjádřil.

Díky státním spojům hrazených ministerstvem vnitra dopravil Tvrdík do Česka také ochranné pomůcky nakoupené čínskou státní společností Citic Europe, které rovněž šéfuje. Materiál poté zamířil do strojíren Žďas či k hráčům Slavie. Zdravotnický materiál putoval poslední státní dodávkou, která se posílala vlakem. Náklady na dopravu ve výši 40 tisíc korun ale kolos bez námitek zaplatil.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme