‚Byl to absurdní proces.‘ Vnitro prominulo Tvrdíkovi milionový dluh za dovoz roušek během covidu

Nemocnicím daroval desetitisíce roušek a respirátorů, přesto měl Jaroslav Tvrdík zaplatit za jejich dopravu z Číny. Suma to byla horentní. Ministerstvo vnitra, které během těžké covidové krize letecký spoj s materiálem zajišťovalo, exfunkcionáři ČSSD naúčtovalo přes milion korun. Tvrdík to ale odmítl a žádal o prominutí. Stát jeho žádost posuzoval přes tři roky. K finální dohodě došlo loni v říjnu, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík

Jaroslav Tvrdík | Foto: Barbora Reichová | Zdroj: CNC / Profimedia

„Ministerstvo vnitra uzavřelo se Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce dohodu o prominutí dluhu,“ potvrdila pro iROZHLAS.cz mluvčí vnitra Hana Malá. Konkrétně resort komoře, v jejímž čele Tvrdík stojí a pod jejíž hlavičkou zdravotnický materiál přepravoval, odpustil sumu ve výši 1 088 730 korun.

Fotbalovou Slavii kupuji navždy. Je to srdeční záležitost, píše na svém webu Tykač

Číst článek

Částka byla tak vysoká, protože zásilka cestovala speciálním státním spojem. Vláda letadlo do Číny vypravila na jaře 2020 v době těžké covidové krize. Přivézt mělo zásoby ochranných pomůcek, kterých byl tehdy v tuzemsku akutní nedostatek. S jejich nákupy na čínském území pomáhal díky svým kontaktům právě Tvrdík.

Domluvil také dar od provincie Če-ťiang v podobě sto tisíc roušek, dvaceti tisíc respirátorů a čtyř tisíc ochranných obleků a návleků, který pak bezplatně putoval Fakultní nemocnici v Motole a Ústřední vojenské nemocnici. „Jednalo se o první dar ze zahraničí v době, kdy v Česku nebylo vůbec nic. Obě nemocnice za něj poděkovaly a ocenily ho,“ řekl nyní redakci Tvrdík.

Záhy ale přišla potíž, vnitro totiž chtělo přepravu pomůcek z Číny zaplatit. „Celá situace byla absurdní a mimo zdravý rozum,“ pokračoval někdejší funkcionář ČSSD, který aktuálně působí ve vedení fotbalové Slavie. Tvrdík tak dluh odmítal uhradit, komora zaměřující se na podporu česko-čínského byznysu podle něj neměla z celé akce žádný prospěch.

Milionová odpustka

Tvrdík proto požádal vnitro o odpustku. Jenže platná legislativa to neumožňovala – ta povoluje prominout dluh pouze jednotlivci, a ne organizaci. Do případu se tak muselo vložit ještě ministerstvo financí, které může udělit v tomto ohledu výjimku. Resort ovšem Tvrdíkovu žádost napoprvé zamítl, nebyl plně spokojen s dodanými doklady a chtěl jejich doplnění.

„Komora dar nepřevzala, jakkoliv se neobohatila a neměla žádný prospěch z této transakce.“

Jaroslav Tvrdík (prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce)

Z Tvrdíkova vyjádření je stále znát, že je kvůli tomu naštvaný. Jeho spor se státem se totiž táhl přes tři roky. „Na letišti zdravotnický materiál převzal hasičský záchranný sbor a dopravil ihned do obou nemocnic. Jestliže si stát dar převzal a použil, nemá žádné morální ani věcné argumenty po komoře žádat náklady na jeho přepravu. Česká republika měla říct díky místo tohoto absurdního procesu,“ doplnil.

Tvrdík také uvedl, že byl připraven se případně bránit i u soudu. To ale nebylo nakonec nutné. Ministerstvo financí výjimku povolilo, jak nyní zjistil iROZHLAS.cz. K finální dohodě došlo loni 5. října. „Hlavním důvodem pro prominutí části dluhu a poskytnutí výjimky ze strany ministerstva financí byla ta skutečnost, že část dopravených ochranných prostředků byla dlužníkem darována České republice, uvedla mluvčí vnitra Malá.

Smlouvu, pod kterou je vedle Tvrdíka podepsaný tehdejší ministra vnitra Jan Hamáček z ČSSD, lze dohledat také v registru smluv.

Kritika kontrolorů

Vnitro ovšem dluh Tvrdíkovi prominulo jen částečně, jak upozornila dále Malá. Zaplatit musel náklady spojené s dopravou dalšího zdravotnického materiálu, u kterého také využil státní letecký expres. „Dlužník uhradil částku nákladů na let MU707 ve výši 2960 korun, které vznikly v souvislosti s přepravou ochranných pomůcek, které nebyly darovány České republice,“ upřesnila.

Díky státním spojům, které hradilo ministerstvo vnitra, dopravil Tvrdík do Česka vedle zmíněných zásilek také ochranné pomůcky nakoupené čínskou státní společností Citic Europe, které rovněž šéfuje. Materiál poté zamířil do strojíren Žďas či k hráčům Slavie. Zdravotnický materiál putoval poslední státní dodávkou, která se posílala vlakem. Náklady na dopravu ve výši 40 tisíc korun ale kolos bez námitek zaplatil.

Platby za zrychlenou státní přepravu zdravotnického materiálu během první vlny koronaviru vnitro vymáhalo zpětně i po dalších firmách. Resort ji neměl smluvně ošetřenou a řešil ji i se zpožděním. Někteří soukromníci proto dodatečně vystavené faktury odmítali zaplatit a spory o poplatek skončily u soudu.

Na společnosti, které si z Číny nechaly za státní peníze přivézt roušky a respirátory, v roce 2021 ve své kontrolní zprávě upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad. Celkem se podle něj jednalo o náklady ve výši 81 milionů korun.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme