Desetina ukrajinských uprchlíků neví, jestli jejich děti půjdou od září do školy, vyplývá z průzkumu

Čtyři pětiny ukrajinských rodičů, kteří kvůli ruské invazi odešli před rokem ze své vlasti do Česka, mají pro své děti ve věku od tří do 17 let na nový školní rok zajištěnou českou školu. Jedenáct procent neví, jestli jejich děti někam nastoupí. Šest procent jich dítě do školy nehlásilo a tři procenta ukrajinských dětí nebyla do školy přijata. Vyplývá to ze společného průzkumu PAQ Research a Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písemné maturity z matematiky v Gymnáziu Nad Štolou.

Písemné maturity z matematiky v Gymnáziu Nad Štolou. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejčastěji mají podle průzkumu PAQ Research zajištěnou docházku dětí do školy uprchlíci, kteří chtějí v Česku zůstat. Mezi těmi, kteří se chtějí vrátit na Ukrajinu, má vzdělávání svých potomků v ČR domluveno 60 procent lidí. U dětí ve středoškolském věku nemělo zajištěnou českou školu 31 procent dotázaných, přičemž mimo jiné šest procent ukrajinských dětí uvedeného věku nebylo na školu přijato a 12 procent se vůbec nehlásilo, uvedli autoři průzkumu.

Na solidárním příspěvku na ubytování uprchlíkům vyplatily úřady práce asi 2,66 miliardy korun

Číst článek

V červnu podle nich navštěvovalo mateřské školy v ČR 69 procent ukrajinských dětí, základní školy 94 procent a střední školy 53 procent. V porovnání s březnem tak byla jejich účast na všech uvedených stupních mírně vyšší, nejvíce, o deset procentních bodů, se zvýšila ve středních školách.

Zároveň mírně přibylo ukrajinských školáků a žáků, kteří jsou dobře začleněni do českého kolektivu. Od března se jejich počet zvýšil o šest bodů na 46 procent. Nicméně více než polovina ukrajinských dětí stále nemá české kamarády.

Podle autorů průzkumu míra začlenění ukrajinských dětí výrazně souvisí s jejich znalostí češtiny, místem ubytování, s docházkou do školy a výukou češtiny ve škole. Asi 80 procent školáků, kteří umí nanejvýš pár českých frází, je začleněno podle rodičů málo.

Naopak 78 procent těch, kteří umí česky plynně, je začleněno podle rodičů dobře. Žádné české kamarády nemají téměř tři pětiny dětí, které nechodí do školy. K segregaci může docházet i v případě, že rodiny bydlí v hotelu nebo ubytovnách, doplnili zástupci PAQ Research.

Při svém výzkumu vycházeli z rozhovorů se zhruba 750 domácnostmi ukrajinských uprchlíků, ve kterých žije přes 1200 dětí ve věku tři až 17 let. Tito dotázaní přišli do Česka v roce 2022 a stále v zemi zůstávají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme