V Česku má práci více než 113 tisíc uprchlíků, na odvodech zaplatí až 15 miliard korun, uvedl Jurečka

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatí letos na odvodech 12 až 15 miliard korun. Na začátku tohoto týdne mělo práci celkem 113 000 lidí s dočasnou ochranou. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministerstvo připravuje další novelu lex Ukrajina, v pořadí už sedmou. Norma by podle ministra měla prodloužit možnost poskytování podpory a případně upravit podmínky jejího vyplácení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Naposledy se pravidla zpřísnila od července. Podle údajů ministerstva vnitra bylo v Česku k nedělní půlnoci 367 700 dětí a dospělých s vízem k ochraně. Většinu tvoří ženy a děti.

Podpora uprchlíků, otcovská dovolená a milostivé léto. Kde si stojí Česko v oblasti lidských práv?

Číst článek

„K pondělku pracovalo víc jak 113 000 lidí s dočasnou ochranou. Číslo stále narůstá od začátku července, kdy jsme pravidla podpor zpřísnili – je to víc než 9000 lidi navíc na českém pracovním trhu,“ uvedl Jurečka. Dodal, že podle průměrných odhadů za letošek od pracujících uprchlíků stát získá na odvodech kolem 12 až 15 miliard korun.

„Je potřeba se na to dívat i touto optikou velmi silného přínosu pracujících ukrajinských uprchlíků pro celou českou společnost,“ řekl ministr práce. Upozornil, že příchozí se uplatňují ve firmách, službách, zdravotnictví či v sociální péči.

Podpora uprchlíků se od července změnila. Lidem, kteří mohou pracovat, stát ubytování poskytuje zdarma pět měsíců. Solidární příspěvek domácnostem, které příchozí přijaly, se přestal vyplácet.

Kritika neziskových organizací

Nejvíce ukrajinských uprchlíků přijali v Německu, Polsku a Česku. V Unii jich žije celkem 4,1 milionu

Číst článek

Humanitární dávku získají jen uprchlické domácnosti s příjmem pod životním minimem a stanovenými náklady na bydlení. Organizace na pomoc běžencům snížení podpory i její nastavení kritizovaly. Varovaly před ztrátou bydlení i před rozšířením práce načerno.

„Systém je nastaven velmi dobře, efektivně, motivačně. Chová se férově a spravedlivě,“ řekl dnes ministr.

Uprchlíci mají v Česku dočasnou ochranu zatím do konce března příštího roku. Evropská unie má shodu na tom, že se lhůta o rok prodlouží. Kabinet ve středu schválil šestou novelu zákona lex Ukrajina, která ochranu zajišťuje do března 2025. Normu dostane k projednání Parlament a k podpisu pak prezident.

Ministerstvo práce a sociálních věcí pak připravuje sedmou novelu, která se týká sociální pomoci. Jurečka řekl, že zákon má umožnit poskytování podpory další rok. Resort práce vyhodnotí také údaje o vyplácení humanitárních dávek a o příjmu uprchlických domácností za první měsíce po zavedení červencových změn, podle toho případně pravidla upraví. Podle Jurečky by úpravy měly být „spíš velmi umírněné“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme