Válek: Hodlám předložit změnu zákoníku práce. Po půldenní směně alespoň jedenáct hodin odpočinku

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce spolu s poslancem Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) předložit ve zrychleném projednávání do Sněmovny novelu zákoníku práce, která zruší nedávno schválené navýšení přesčasové práce lékařů. Poslední změna platí od 1. října, podle Válka by se vrátit do původního stavu mohla od ledna. Řekl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce spolu s poslancem Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) předložit ve zrychleném projednávání do Sněmovny novelu zákoníku práce, která zruší nedávno schválené navýšení přesčasové práce lékařů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Válka je změna projednaná i s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Právě poslanec Kaňkovský byl tím, kdo předložil pozměňovací návrh, který změnu maximálního objemu dobrovolné přesčasové práce z 416 na 832 hodin do zákoníku vložil.

Pracovat 26 hodin v kuse nelze. Lékaři jsou vyčerpaní a propadají alkoholu, říká předseda Mladých lékařů

Číst článek

„Jednáme i o výjimce pro zachování 24hodinových směn, protože to je větší problém,“ doplnil Válek. V nemocnicích bude od října podle zákoníku práce možné plánovat pouze 12hodinové směny, potom bude muset mít lékař nejméně 11 hodin nepřetržitého odpočinku.

Už v týdnu potvrdil i premiér Petr Fiala (ODS), že Česko o výjimce na 24hodinové směny s Evropskou komisí jedná.

Další jednání se zástupci Sekce mladých lékařů České lékařské komory má Válek podle dřívějších informací naplánované na pátek 20. října. „Základní požadavek je, aby se zákon vrátil do původního stavu. Druhá věc je začít řešit tu neúnosnou situaci v nemocnicích,“ řekl k tomu v diskusi viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme