Stát bere peníze policii, řekli Rakušanovi v Sokolově. Uvedl, že požádá o tři miliardy na vnitřní bezpečnost

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádá vládu o tři miliardy korun na posílení vnitřní bezpečnosti. Peníze by měly jít i na vrácení stravovacího příspěvku pro policisty, který letos v lednu nedostali. První krokem bude, že ministr s návrhem ve středu seznámí Bezpečnostní radu státu. Rakušan to v pondělí řekl v Sokolově při Debatě bez cenzury. Uvedl také, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ

Aktualizováno Sokolov (Aktualizováno: 23:59 29. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dotaz, kdy český stát odkoupí ČEZ, uvedl, že doufá, že to ještě současný kabinet stihne. Na síti X později napsal, že uvedl nesprávnou informaci a že „žádné takové kroky neprobíhají“.

Rakušan na debatě podotkl, že odkoupení ČEZ není úplně jednoduchá transakce. „Ale o tom tahle vláda jedná, připravuje se to, jsou tam minoritní akcionáři, ti se nějakým způsobem samozřejmě musí vyplatit, já doufám a myslím si to dlouhodobě, že to ještě naše vláda stihne,“ řekl.

Později informace dementoval: „Během debaty s občany v Sokolově jsem řekl, že naše vláda chystá stoprocentní ovládnutí energetické společnosti ČEZ. Vláda uvažovala o odkoupení výrobních částí společnosti v době extrémně vysokých cen energií. V tuto dobu žádné takové kroky neprobíhají. V zápalu debaty jsem uvedl nesprávnou informaci a za to se omlouvám,“ napsal.

Premiér Fiala loni v říjnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že transformace energetické společnosti ČEZ je nezbytná mimo jiné kvůli rozvoji jaderné energetiky a že vláda hledá vhodný model i čas, každopádně ale nechystá vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné.

Otázku, zda na podzim 2025, kdy má končit mandát Fialovy vlády, bude výrobní část ČEZ pod stoprocentní kontrolou státu, nechal tehdy premiér bez odpovědi.

Stát nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ.

Vláda v květnu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností, podle něhož by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Podle analytiků návrh usnadní možné rozdělení a zestátnění části skupiny ČEZ.

Příspěvek na stravu

Ministr a předseda STAN Rakušan tak reagoval na výtky z řad přítomných, že ministerstvo sebralo peníze policistům. Zopakoval, že od loňského ledna dostali policisté přidáno deset procent.

„Ve středu na Bezpečnostní radu státu ponesu návrh na posílení vnitřní bezpečnosti o tři miliardy korun. Jedna z těch věcí je i návrat stravovacího příspěvku policistům. Letos v lednu je jediný měsíc, kdy ho nedostali,“ řekl.

Dodal, že, mezi navrhovanými opatřeními jsou i další kroky k posílení ochrany takzvaných měkkých cílů, tedy míst s velkou koncentrací lidí, veřejných institucí a podobně, a provozní výdaje pro policii a hasiče. Podle Rakušana by vláda v případě, že to podpoří bezpečnostní rada, měla návrhy posuzovat v únoru.

Do Malého sálu Hornického domu v Sokolově se v pondělí vešla sedmdesátka lidí, asi stejný počet jich zůstal před dveřmi. Debata byla hlavně zpočátku značně emotivní. Poté, co odešlo několik nejhlasitějších odpůrců, se uklidnila.

Podle Rakušana byly sály vybírány ještě před debatou v Karviné a organizátoři nepočítali s tak velkým zájmem. Po debatě řekl, že v Sokolově byla akce klidnější možná i proto, že se zde sedělo a nepodávalo se pivo.

Otázka uprchlíků

Dotazy, často spíše formulované jako prohlášení, se týkaly například migračního paktu a toho, že Rakušan zradil vlast, když ho podepsal. Na to reagoval ministr tím, že samotný pakt ještě schválen nebyl.

Osobně považuje za výhodné, že by si státy Evropské unie mohly vybrat, zda migranty přijmou, odmítnou po příslušné finanční kompenzaci, nebo poskytnou logistickou pomoc na hranicích. Dokument má Evropský parlament schvalovat podle Rakušana za dva až tři měsíce.

Řada dotazů se týkala Ukrajinců. Nesly se v duchu toho, proč Česko živi ukrajinské migranty na úkor českých občanů. Rakušan oponoval tím, že sedm z deseti ukrajinských uprchlíků už v Česku pracuje, a tak naopak přinášejí na daních více, než jaká je sociální pomoc od státu.

Poukázal také na to, že průměrná kriminalita u ukrajinské menšiny je podobná jako u české populace, Ukrajinci tak nezvyšují v Česku kriminalitu.

Prostor dostali zastánci různých názorů, jeden účastník debaty například kritizoval odstraňování pomníků po sovětských vojácích či prohlašoval, že ukrajinský režim je nacistický.

Skupinka nejaktivnějších kritiků, kteří slovně napadali i ostatní účastníky debaty, po nějaké době opustila sál. Konkrétní dotazy týkající se hodně problémů regionu, pak ministrovi kladli další lidé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme