'Opozice patří k demokracii.' Merkelová vyzvala Turecko k ochraně demokratických svobod

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala v Ankaře před omezováním demokracie. Kritizovala tak plánované posílení prezidentských pravomocí i tvrdý postup tureckých úřadů vůči opozici a lidem podezřelým z účasti na červencovém pokusu o puč. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté. Politička se v Ankaře sešla s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a setkala se i se zástupci opozičních stran.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová jela do Turecka, kde měla na programu jednání s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem

Německá kancléřka Angela Merkelová jela do Turecka, kde měla na programu jednání s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem | Zdroj: ČTK

Cíl čtvrteční návštěvy byl hlavně jakousi snahou o vylepšení vztahů obou zemí, které v posledních měsících nejsou zrovna ideální. Z turecké strany je znát, že očekávalo větší podporu evropských zemí po zmařeném převratu - třeba v podobě vydávání lidí, které podezírá z napojení na pučisty. Konkrétně po Německu Ankara zatím marně žádá vydání asi 40 vysokých důstojníků, kteří pracovali pro NATO a požádali v Německu o azyl.

Na druhou stranu z Německa se (stejně jako z dalších západních zemí) ozývá kritika hromadného zatýkání lidí podezřelých z vazeb na pučisty, výpovědí z práce, zákazů různých médií nebo zatýkání opozičních politiků. Evropská unie také se znepokojením sleduje plány na posílení prezidentských pravomocí - i proto dnes Angela Merkelová v Ankaře vyzvala k ochraně demokratických svobod.

„I v dobách politické krize je třeba dbát na ochranu dělby moci, svobody slova a rozmanitosti ve společnosti. Opozice patří k demokracii,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová tureckému prezidentovi.

Doporučila mu mimo jiné, aby na chystané referendum o posílení prezidentských pravomocí přizval mezinárodní pozorovatele. Erdogan pak německou kancléřku ujistil, že plánované změny ústavy neznamenají demontáž demokracie v Turecku.

Britská vláda zveřejnila 'Bílou knihu brexitu' - odhaluje další detaily odchodu země z EU

Číst článek

Co se týče migrační dohody mezi EU a Tureckem, nic zásadního se zřejmě nemění, což ale nezanemná, že by všechno běželo hladce - naopak: hlavní sporné body zůstávají. Turci by například podle dohody měli dostat bezvízový styk a postoupit v přístupových rozhovorech. To se nestalo, protože evropské země nechtějí ustoupit ze svých podmínek. Ale zároveň také nechtějí ohrozit dohodu, která definitivně zastavila příliv uprchlíků touto cestou.

Na druhou stranu i Turecko má zájem na tom, aby vztahy s Evropou zůstaly dobré - zejména kvůli klesající ekonomice potřebuje slíbené evropské peníze, investice a přístup na evropské trhy - skoro polovina veškerého tureckého vývozu míří do Evropské unie.

Oba státníci se při schůzce v Ankaře dohodli na potřebě lepší spolupráce v boji proti terorismu.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme