Srbsko se po summitu EU nejspíš nestane kandidátskou zemí

Srbsko se po dnešním summitu Evropské unie nejspíš nestane kandidátskou zemí. Podle diplomatických zdrojů Českého rozhlasu je za tím hlavně neústupnost Německa. Podle Berlína není Srbsko na získání statusu kandidáta pro vstup do Unie připravené. Německu jde hlavně o zklidnění situace na severu Kosova, na kterou může mít Bělehrad vliv. Kosovští Srbové tam nedávno zranili několik německých vojáků KFOR, kteří se snažili rozebrat jimi navršené barikády před hraničními přechody do Srbska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova srbského parlamentu

Budova srbského parlamentu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Srbský prezident Boris Tadič už vyzval kosovské Srby, aby barikády odstranili. Bělehrad také obnovil jednání s Prištinou. Samostatnost Kosova ale uznat odmítá.

Evropská komise už v říjnu doporučila kandidátský status pro Srbsko. Jeho nepřiznání by podle eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho nebyl konstruktivní signál.

„Kandidátský status má politický význam, nemá žádný právní dopad. To je až samotné rozhodnutí o zahájení přístupových jednání,“ řekl Štefan Füle.

Pozice kandidátské země je také oceněním toho, co daný stát udělal. Podle Füleho by si Srbsko za prováděné reformy, spolupráci s mezinárodním trestním tribunálem i za postoj ke Kosovu takové ohodnocení zasloužilo.

„Když nějaké zemi dáte kandidátský statut, tak zaprvé oceňujete, co všechno ta země udělala. Srbsko v tomto směru udělalo hodně – v reformách, spolupráci s mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. A nakonec i ve vztazích s Kosovem udělalo hodně,“ uvedl Štefan Füle.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme