Babiš mění postoj ke klimatické neutralitě. ‚Bude nás to stát nějaké miliardy,‘ uvedl v Bruselu

Česko by mohlo souhlasit s dosažením klimatické neutrality do roku 2050. Připustil to v pondělí v Bruselu premiér a šéf ANO Andrej Babiš po setkání s příští šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ta zařadila přísnější boj proti klimatickým změnám mezi své priority.

Brusel/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš v Bruselu | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Český premiér Andrej Babiš si podle svých slov umí představit, že by Česko stejně jako ostatní unijní státy vypouštělo jen tolik emisí skleníkových plynů, které dokáže z atmosféry uložit.

‚Zabezpečili jsme zájmy podnikatelů a občanů.‘ Česko a Polsko stoply unijní dohodu o emisích CO2

Číst článek

„Uhlíková neutralita nás bude stát dost peněz, musíme investovat miliardy a máme nějaké představy, jak bychom mohli získat dodatečné fondy,“ prohlásil.

Česko podle Babiše musí mít svobodu postavit svůj energetický mix na jaderné energetice. Premiér chce také podle svých slov vyvolat větší debatu. „Aby i Čína, Indie, Rusko a Spojené státy respektovaly klimatickou dohodu z Paříže,“ upozornil.

Obrat?

Na summitu Evropské unie v červnu přitom Andrej Babiš označil uhlíkovou neutralitu za nesmysl.

„Já si neumím představit, že v roce 2050 nebudou žádné emise,“ řekl Babiš v červnu. Tehdy se vyjádřil, že by se unie měla spíše soustředit na krátkodobější klimatické cíle stanovené k roku 2030.

Už tehdy uvedl, že nový závazek podle něj nesmí ohrozit české hospodářství ani zaměstnanost. Dodal, že Česká republika by si rovněž chtěla nadále sama rozhodovat o energetickém mixu.

Na červencovém obědě s velvyslanci členských a kandidátských zemí EU ale už uvedl, že Česko se přiklání ke snaze unie o zlepšení klimatu, nechce ale ohrozit českou ekonomiku.

Měly by dostat přes držku, řekl šéf svazu průmyslu o protestujících dětech. Za svá slova se omluvil

Číst článek

„Česká republika se obecně přiklání k ambiciózním klimatickým cílům EU. Přesto je nezbytné postupovat obezřetně. Nemůžeme si dovolit ohrozit naši ekonomiku a národní průmysl,“ řekl Babiš podle tiskové zprávy Úřadu vlády.

Kandidátka na šéfku Evropské komise Ursula von der Leyenová pokládá za nutné, aby EU byla v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů.

Úsilí o neutrální emise CO2 znamená snahu snížit čisté emise téměř k nule a ty vzniklé vyvážit projekty, které mohou oxid uhličitý vstřebat.

Mezi ně patří například zalesňování. Zároveň by se měla energetika orientovat směrem od ropy, uhlí a plynu více na větrnou a slunečnou energii nebo biopaliva. To si ale vyžádá i masivní investice.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme