Britská televizní BBC prochází velkou změnou. Domácí zpravodajský kanál se sloučí s celosvětovým

Britská veřejnoprávní stanice BBC od pondělí radikálně mění své dvě zpravodajské televizní stanice. Zatímco doteď byli diváci v Británii zvyklí na svůj vlastní zpravodajský kanál, nově ho sdílí se stanicí, kterou BBC nabízela divákům z celého světa. Vedení to zdůvodňuje finančními úsporami.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrála BBC v Londýně

Centrála BBC v Londýně | Zdroj: Reuters

Psal se 11. březen 1991 a britská BBC spustila zpravodajský kanál BBC World Service Television. Kanál, který 24 hodin denně přinášel nepřetržité zpravodajství vysílané z Londýna – ovšem ne pro britské diváky, ale pro zbytek světa.

Od třetího dubna ho vysílatel spojil se svojí úspěšnou, několika mediálními cenami ověnčenou stanicí BBC News, která vysílala pouze pro diváky z Británie.

Britští diváci se na sociálních sítích obávají, že od pondělí nebudou dostávat například nejnovější zprávy z politického dění, které by nebyly atraktivní pro diváky ze zbytku světa.

Podléhá BBC tlaku britské konzervativní vlády? Stažení Linekera otevřelo staré rány

Číst článek

BBC ovšem tyto obavy mírní. Každý den totiž bude v pohotovosti tým moderátorů a reportérů, kteří budou připraveni vysílat pouze pro publikum ve Velké Británii.

Některé pořady také budou odpojovány speciálně pro domácí publikum. Mezi ně patří vlajkové lodě – tedy hlavní zprávy ve 13., 18. a 22. hodin a investigativní večerní pořad Newsnight.

„Způsob, jakým publikum konzumuje zprávy, se mění. V posledních letech jsme byli svědky obrovského nárůstu počtu diváků, kteří přicházejí na naše živé vysílání, přičemž desítky milionů z nich sledují živé reportáže, když se odehrávají velké příběhy a události,“ uvedla ředitelka BBC News Digital Naja Nielsenová.

„Jako světově nejdůvěryhodnější zdroj zpráv s obrovskou hloubkou a šíří odborných znalostí má BBC jedinečnou pozici, aby nabídla divákům tu nejlepší analýzu a vysvětlení, jak se tyto příběhy odvíjejí. Investujeme tedy do nových možností pokrývat nejnovější zprávy a náš zpravodajský kanál a digitální týmy budou pracovat ruku v ruce, aby přinesly tu nejlepší žurnalistiku publiku doma i v zahraničí,“ doplnila manažerka.

Odchod známých moderátorů 

Spuštění nové BBC News se ale neobešlo bez propouštění několika zkušených moderátorů. Někteří z nich už v předchozích týdnech sami instituci opustili, aby přenechali svá místa jiným kolegům.

Na televizní obrazovce tak diváci v pravidelných časech neuvidí například Martine Croxallovou, která v BBC působí od roku 1991. Právě ona byla jednou z hlavních tváří britské stanice. Například v roce 2021 ve vysílání oznámila smrt prince Philipa. Její emotivní vystoupení se dostalo do světových médií.

Vedení stanice vybralo pět tváří, které budou diváky provázet kontinuálním vysíláním. Mezi ně patří i novinářka Yalda Hakimová, která proslula v roce 2021, když v živém televizním vysílání zavolala mluvčímu Tálibánu. Bylo to v době, kdy Kábul padl do rukou radikálního hnutí.

Diváci hned v pondělí nemají očekávat radikální změny ve vysílání. Podle vedení by měly být postupné. Změnu ale hned v první den čeká noční vysílání. Kromě již tradičního tří hodinového bloku vysílaného živě ze Singapuru diváci uvidí i zprávy vysílaní z USA. Po zbytek dne bude nová stanice vysílat z Londýna.

Faceliftem by v příštích měsících měla projít i znělková grafika, kterou BBC používá už od roku 2008.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme