Krize na bělorusko-polské hranici podle armády sílí. O přechod usilují tisíce lidí, zapojují se i Wagnerovci

Polsko-běloruskou hranici bude střežit o tisíc vojáků víc. Armádu o to požádala polská pohraniční stráž kvůli rostoucímu migračnímu tlaku, jak uvedl náměstek ministra vnitra. Na hranici, která je zároveň východní krajnicí Evropské unie a Severoatlantické aliance, trvá migrační krize už od roku 2021. V posledních měsících ale údajně v rámci hybridních útoků na Polsko sílí.

Od stálé zpravodajky Bělostok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plot podél bělorusko-polské hranice

Plot podél bělorusko-polské hranice | Zdroj: Profimedia

Podél hranice se táhne pětimetrový silně střežený plot, u něj je 15metrová zóna, do které se nesmí vstoupit. I přes zeď je oblast střežená kvůli uprchlické krizi a zdá se, že situace je napjatá.

Běloruské vrtulníky narušily polskou hranici, tvrdí Varšava s tím, že informovala NATO. Minsk to popřel

Číst článek

Kromě pokračující uprchlické krize se od prvního srpna mluví o narušení vzdušného prostoru běloruskými vrtulníky. Podél hranice se také zřejmě rozmisťují žoldáci Wagnerovy skupiny, soukromé ruské armády Jevgenije Prigožina, kteří se mají zapojit do hybridních útoků na Polsko.

„Od května, kdy narostl počet pokusů o nelegální přechod hranice do Polska, jsme zároveň svědky nárůstu agrese ze strany lidí na běloruské straně hranice. Naposledy házeli na pohraničníky pyrotechniku, jindy jsou to kameny, větve. Snaží se přitom zničit zařízení u plotu i samotný plot, vybavení jim obstarávají běloruští pohraničníci,“ popsala mluvčí velitele Podlaské pohraniční stráže Katarzyna Zdanowiczová.

Od začátku roku polští pohraničníci zaznamenali asi 18 tisíc pokusů o přechod a jen za červenec to bylo 4 tisíce pokusů – jejich četnost tedy narůstá.

Existenční ohrožení

Obyvatelé oblasti situaci vnímají různě. Julia Ochramjuková, která prodává med u rezervace zubrů, řekla, že všichni čtou a sledují média a čekají, co bude dál. Sami nevědí, v jaké situaci skutečně jsou, i když se osobně necítí v nebezpečí.

Byli jsme uprchlíky dvakrát během jednoho roku, popisují běloruští satiričtí youtubeři

Číst článek

Jiní v tom ale vidí existenční ohrožení celé oblasti. „Nic nám nehrozí, ale nezodpovědné výpovědi politiků jsou namířené proti nám. Léta jsme tu budovali podnikání, mnohdy i napříč generacemi,“ popsal Slawomir Droń, který v Bělověži vede restauraci Fanaberla a půjčovnu kol.

Oblast je silně závislá na turismu a poslední roky byly v kontextu pandemie i bezpečnostní situace velmi těžké. Vlivem současné mediální a politické kampaně na hranici přišli místní podnikatelé o velkou část turistů, podle místních o 40 až 60 procent.

Různé jsou také reakce na přelet dvou běloruských vrtulníků. Někteří nechápu, že když oni viděli helikoptéry nad svými hlavami, tak proč je nemohly vidět ozbrojené složky přítomné v tisících lidech.

Armáda totiž nejdřív dopoledne tvrdila, že polský vzdušný prostor nebyl narušen. Večer poté informace ministerstvo obrany změnilo. Část místních to bere jako lež ze strany vlády a úřadů, jiní to považují za provokaci ze strany Běloruska.

Kateřina Havlíková, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme