Generál Hodges: U nezabezpečené vysílačky smrt do pár minut. Rusko zůstává silné v elektronickém boji

Ruská armáda navzdory špatnému postupu v různých oblastech zůstává podle bývalého velitele amerických sil v Evropě Bena Hodgese mimořádně silná v oblasti elektronického boje. Hodges to řekl na mezinárodní konferenci Globsec a upozornil rovněž na nedostatky při spolupráci systémů západních spojenců.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges na snímku z roku 2017 | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„V posledních 14 až 15 měsících víme, že zatímco Rusko nevalně postupovalo v mnoha oblastech, stále jsou velmi dobří v elektronickém boji. Každý, kdo je u nezabezpečeného telefonu nebo vysílačky, může být zabit během tří až čtyř minut,“ uvedl penzionovaný generál Hodges.

Elektronický boj slouží kromě jiného k narušování, lokalizaci nebo znemožňování správné funkce elektronických prostředků protivníka.

Podle Hodgese mnohonárodní bojové jednotky v rámci takzvané předsunuté přítomnosti sil NATO nejsou s to vést zabezpečenou komunikaci.

Vysloužilý americký generál řekl, že rychlost obnovy ruských sil v souvislosti se stávajícím konfliktem na Ukrajině bude záviset na tom, zda se Ukrajině podaří získat zpět poloostrov Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo už v roce 2014. Kyjev se v souvislosti s očekávanou protiofenzivou nechal slyšet, že chce obnovit své území v rozsahu hranic z roku 1991, tedy včetně Krymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme