Bouře a vichřice se ze Skandinávie přesouvají nad Velkou Británii

Vichřice a bouře, které v posledních dnech komplikovaly život ve Švédsku a v Norsku, mají dnes zasáhnout Velkou Británii. Ve Skandinávii přitom tlaková níže nazvaná Dagmar připravila o elektřinu tisíce domácností a počasí na mnoha místech také ochromilo dopravu. Podle meteorologů patřila tato vichřice mezi nejsilnější, jaké oblast v posledních 30 letech postihly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silný vítr převracel v Norsku i lodě.

Silný vítr převracel v Norsku i lodě. | Zdroj: ČTK

Bouře, které přinesl hurikán Dagmar, kromě zmíněného výpadku proudu, kterým je nyní postiženo na 200 tisíc lidí, a kromě přerušení dopravy také narušily těžbu zemního plynu v Severním moři. Vítr totiž dosahoval rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Dalibor Zíta a spolupracovnice Českého rozhlasu ve Skandinávii Věra Štechrová mluví o hurikánu Dagmar ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Úřady na severu Švédska doporučily lidem, aby raději nevycházeli z domů. Okraj tlakové níže zasáhl i Finsko. Na několika místech země se kvůli ní zastavila železniční doprava.

Kromě elektřiny místy nefungovaly ani mobilní sítě a pevné telefonní linky. Vichřice odnášela střechy a kůlny. Mnoho lidí se dnes chtělo vracet domů po vánočních svátcích, policie ale všem doporučovala aby raději zůstali tam, kde jsou.

Lidé, kteří se přece jen vydali na cesty, často nedorazili do cíle, protože vyvrácené stromy zatarasily silnice a koleje. V severním Švédsku zrušili všechny vlakové spoje. Některé vlaky musely zastavit na trase a lidé v nich trávili dlouhé hodiny čekáním v přístavech zůstaly i trajekty a lodě.

Pojišťovny na severu Evropy už hlásí v souvislosti s bouří 500 pojistných událostí, přičemž jejich počet se má v příštích dnech výrazně zvýšit. To uvedla v pondělním tiskovém prohlášení organizace Finance Norway. Náhrady za škody pravděpodobně převýší jednu miliardu švédských korun (skoro 3 miliardy korun).

Narušení těžby zemního plynu

Bouře postihly zařízení pro těžbu a také pro zpracování zemního plynu. Mimo provoz je plošina Ormen Lange firmy Shell v Severním moři, jejíž produkce pokrývá celou pětinu britské poptávky po plynu.

Už druhým dnem kvůli počasí nefunguje také továrna Kollsnes na pobřeží Norska, která plyn zpracovává.

Narušení těžby se promítlo také ve vývozu plynu z Norska. Plynovodem Langeled, který přivádí norský plyn do Británie, dnes před polednem proudilo šest milionů metrů krychlových plynu za sekundu, což je asi desetina obvyklého průtoku.

Čeká se omezení dopravy

Silné přeháňky a vichr podle meterologů zasáhnou dnes také Skotsko a severní Irsko a během čtvrtka ještě jižní část Skandinávie. Lidé by měli počítat s tím, že v těchto zemích bude významně omezena letecká, lodní, a možná i silniční a železniční doprava.

Předpověď počasí pro Irsko na BBC varuje před extrémně silným větrem. Moderátor říká, že vítr tam má mít rychlost až 70 mil v hodině, tedy asi 112 kilometrů za hodinu.

Český hydrometeorologický ústav informoval, že Českou republiku toto počasí mine. V dalších dnech se sice čeká poměrně větrno, ale nebude se jednat o podobně extrémní vítr.

Věra Štechrová, Eva Presová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme