‚Budu mít možnost mnoho ovlivnit.’ Náměstkem evropské šéfžalobkyně bude český žalobce Klement

Český zástupce při Úřadu evropského žalobce Petr Klement v červenci obsadí vysoký post v rámci této instituce. Stane se náměstkem evropské šéfžalobkyně Laury Kövesiové. „Funkce je to bezpochyby velmi důležitá, nicméně její význam pro Česko musí vyhodnotit jiní,“ okomentoval nový post pro iROZHLAS.cz Klement. Lucemburský úřad řeší především dotační kauzy. Před lety si pod sebe stáhl případ střetu zájmů českého expremiéra Andreje Babiše (ANO).

Lucemburk/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstkem evropské vrchní žalobkyně Laury Kövesiové bude nově Čech Petr Klement, který u Úřadu evropského pověřeného žalobce působí už řadu let

Náměstkem evropské vrchní žalobkyně Laury Kövesiové bude nově Čech Petr Klement, který u Úřadu evropského pověřeného žalobce působí už řadu let | Zdroj: Úřad evropského veřejného žalobce

„Musím se zaměřit na detekci trestné činnosti v členských státech, specializaci vyšetřovatelů na věci Úřadu evropského veřejného žalobce, ale i na vnitřní fungování našeho úřadu, který se stále ještě vyvíjí,“ popsal Klement, jaké by měly být jeho úkoly ve funkci zástupce evropské žalobkyně.

Hlavní evropská žalobkyně: Řada podvodů s DPH je spojená s Českem, zločinci zneužívají i rozdílné sazby

Číst článek

Doposud se staral o vztahy mezi svým úřadem a Evropským úřadem pro boj proti podvodům, který je v Česku známý pod zkratkou OLAF. „Předpokládám, že mi zůstanou na starosti,“ doplnil.

Nově by se chtěl také zaměřit na otázku poznání a využití umělé inteligence. „Ve funkci zástupce evropské nejvyšší žalobkyně budu mít možnost mnoho věc ovlivnit, nicméně strategické otázky úřadu jsou v gesci Kolegia,“ míní. Kolegium tvoří společně všichni evropští žalobci.

Milník pro Česko?

Sám Klement nechtěl hodnotit, jak významný je jeho kariérní postup pro Česko a tuzemskou justici. „Funkce je to bezpochyby velmi důležitá, její význam pro Českou republiku, případně zda jde o milník v postupu Čechů v institucích Evropské unie, to musí vyhodnotit jiní,“ uvedl.

Český nejvyšší státní zástupce Igor Stříž to označil za významné z hlediska reputace českého státního zastupitelství: „Tato zpráva mi udělala obrovskou radost. Je to další výjimečný předěl nejen v Petrově osobní kariéře, ale má velký význam i pro mezinárodní reputaci českého státního zastupitelství. Držím mu palce, protože tato funkce je spojena s velkou odpovědností.“

Je to naprostý milník v trestním právu, jen OLAF nám předá 160 kauz, říká evropský žalobce Klement

Číst článek

Zástupce České republiky vystřídá od 29. července 2023 v této funkci italského kolegu Danila Ceccarelliho, kterému končí tříletý mandát, a připojí se k Andrésu Ritterovi z Německa, který je náměstkem od listopadu 2020. Evropská nejvyšší žalobkyně má dva náměstky, které může pověřit zvláštními úkoly a pravomocemi a kteří ji zastupují v její nepřítomnosti.

České dotační podvody

Úřad evropského veřejného žalobce byl zřízen v roce 2017, teprve před necelými dvěma lety se o jeho existenci začalo mluvit také v českém veřejném prostoru. iROZHLAS.cz tehdy upozornil na to, že si převezme kauzu střetu zájmů bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

iROZHLAS.cz v minulých měsících popsal dva české případy, které se evropským prokurátorům podařilo dotáhnout k obvinění. Jeden z nich se týkal litovelské společnosti Hopax, která si měla uměle navýšit ceny strojů, které nakoupila za zhruba 45 milionů  korun z unijních dotací. Majitel firmy pochybení odmítá, se státním zástupcem ale nyní jedná o možné dohodě o vině a trestu a dotaci plánuje vrátit.

Dvě firmy z Javorníku v Olomouckém kraji jsou pak obviněny ze zneužití jedenáctimilionové dotace. Jednou z nich je společnost Kolimax, která vyrábí kuchyňské nádobí. Nesrovnalosti odhalili při kontrole úředníci finančního úřadu. Trestný čin má spočívat v umělém navýšení cen strojů a výrobních prostředků o více než dvojnásobek prostřednictvím dalších firem.

Proto, aby případ spadal pod evropskou prokuraturu, musí být splněno několik podmínek. Vedle napojení na unijní penězovod by měla předpokládaná škoda podle nastavených pravidel dosáhnout minimálně 10 tisíc eur, tedy asi 250 tisíc korun.

Petr Klement

Působí u státního zastupitelství od roku 2000, ve funkci státního zástupce je od roku 2004. Pracoval nejprve u Městského státního zastupitelství v Brně, kde se zabýval hospodářskou trestnou činností, od roku 2006 je státním zástupcem Nejvyššího státního zastupitelství, kde pracoval na mezinárodním odboru, v kabinetu nejvyššího státního zástupce a doposud pracuje na odboru závažné hospodářské a finanční kriminality se specializací na ochranu finančních zájmů Evropské unie a na kybernetickou kriminalitu.

Účastnil se několika zahraničních misí. V roce 2007 působil v jednotce Eurojust ve funkci vyslaného národního experta. V letech 2010 až 2012 se podílel na misi EU Rule of Law Mission in Kosovo – EULEX, kde vykonával exekutivní mandát v regionu Kosovské Mitrovici. V letech 2013 až 2014 působil také ve funkci státního zástupce vyslaného k projektu EU – IPA 2010 na potírání organizovaného zločinu a korupce v Albánii. V lednu 2017 byl Mgr. Petr Klement zvolen členem Dozorčího výboru Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme