Chile řeší záhadný úhyn tisíců kormoránů. Testy vyvrátily podezření na ptačí chřipku

Chilské úřady řeší záhadný úhyn nejméně 3500 kormoránů, kteří se našli na pobřeží nedaleko přístavu Coquimbo na konci května. První testy totiž vyvrátily domněnku, že zemřeli na ptačí chřipku. Informovala o tom agentura AFP. Ptačí chřipka sužuje pobřeží Chile od koncem loňského roku a způsobila tam smrt tisíců tučňáků, pelikánů či lachtanů.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník Zemědělské a chovatelské služby odstraňuje mrtvého kormorána z pláže v Chile

Pracovník Zemědělské a chovatelské služby odstraňuje mrtvého kormorána z pláže v Chile | Zdroj: Profimedia

„Nikdy dříve jsem nic takové tady neviděl. Tolik mrtvých ptáků, je to hrozné,“ řekl AFP místní rybář Edison Alfaro.

Podle Jorgeho Mautze, který je regionálním ředitelem vládního úřadu pro zemědělství a chov zvířat, zatím není jasné, co úhyn takového množství těchto černobílých ptáků způsobilo.

Za úhyny racků může nový genotyp ptačí chřipky. Veterináři nabádají k opatrnosti chovatele drůbeže

Číst článek

Kormoráni guánoví, kteří žijí na pobřeží Chile, Peru a Ekvádoru, patřili svého času k největším „producentům“ hnojiva zvaného guáno. Trus tohoto druhu kormoránů a některých dalších mořských ptáků je velmi ceněným hnojivem s vysokým obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

Guáno bylo v předminulém století i nejdůležitějším vývozním artiklem Peru. Ve druhé polovině 19. století dokonce kvůli ostrovům s bohatými ložisky guána vypukla takzvaná tichomořská válka.

Boje mezi Chile, Peru, Bolívií a Ekvádorem na straně jedné a Španělskem na straně druhé začaly poté, co se Madrid pokusil ostrovy Chincha u pobřeží Peru znovu kolonizovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme