‚Čin proti národní bezpečnosti‘. Čína za posledních pět let stíhala o osm milionů lidí více než dříve

Čínské soudy stíhaly v letech 2018 až 2022 o dvanáct procent více lidí, než v předchozích pěti letech. Čínské orgány se za vlády Si Ťin-pchinga více zaměřily na trestné činy ohrožující národní a veřejnou bezpečnost. Jde však jen o jiný název pro pronásledování politických oponentů, disidentů, účastníků demonstrací nebo právníků hájících lidská práva.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní složení stálého výboru politbyra: zleva Čang Kao-li, Liou Jün-šan, Čang Te-ťiang, prezident Si Ťin-pching, premiér Li Kche-čchiang, Jü Čeng-šeng a Wang Čchi-šan.

Soudní procesy týkající se „národní bezpečnosti“ často souvisejí s obviněním ze špionáže nebo podvratné činnosti (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nejvyšší nárůst je podle odstupujícího ředitele čínského nejvyššího lidového zastupitelství Čanga Ťüna ve stíhání internetových trestných činů, jako jsou hazardní hry, podvody a šíření „obscénních materiálů“. Ty se prý zvýšily o více než 43 %.

Naopak uvedl, že stíhání násilných trestných činů se snížilo o téměř 32 %. Dohromady za 5 let čínské soudy stíhaly 8,3 milionu lidí.

V Číně poprvé zatkli muže kvůli zneužití umělé inteligence. Na ChatuGPT měl vyrábět falešné zprávy

Číst článek

V předchozí zprávě zastupitelství uvádělo, že v letech 2018–2022 zahájilo 1 400 trestních stíhání v oblasti národní bezpečnosti, to už ale v oficiální zprávě uvedeno není, jak píše britský deník The Guardian.

Skokový nárůst podle kriminologa z Univerzity v Queenslandu En-šena Li, kterého deník zpovídal, může jednak odrážet celosvětový trend kriminalizace postojů ze strany úřadů a jednak to může být i důsledek systému z roku 2016, který podporuje obžalované v přiznání viny výměnou za mírný trest.

Rozhodnutí také přispělo k výraznému poklesu počtu zadržení před zahájením trestního stíhání. Mezi lety 2018 a 2022 klesl počet předběžných vazeb z 55 procent na 27 procent.

Sankce na čínské firmy? Varování EU, na které Peking zareaguje neadekvátně, míní expertka

Číst článek

‚Národní bezpečnost‘

Soudní procesy týkající se „národní bezpečnosti“ často souvisejí s obviněním ze špionáže nebo podvratné činnosti. Ale také nezřídka probíhají v utajení a důkazy, rozsudky a tresty jsou málo transparentní.

Údaje od čínského zastupitelství proto neobsahovaly žádné konkrétní údaje kromě počtu stíhání.

Tento měsíc v Číně vstoupily v platnost nové změny zákonů proti špionáži. Ty rozšiřují působnost zákonů způsobem, který by podle varování právních expertů mohl dále zvýšit riziko pro osoby a organizace ze zahraničí, které v Číně působí.

V posledních letech byly z důvodu národní bezpečnosti zadrženy desítky cizinců nebo Číňanů pracujících pro zahraniční organizace.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme