Čínou otřásá vražda školáka. Oživuje problémy ‚ztracené generace‘ dětí, které pro práci opustili rodiče

Policie v čínském provinčním městě Chan-tan na severu země se zabývá případem vraždy třináctiletého chlapce, kterého údajně 10. března zabili jeho tři spolužáci. Událost v zemi vyvolala vášnivou debatu o zločinech mladistvých, adekvátních trestech, ale také o situaci desítek milionů dětí, které vyrůstají v okrajových čínských provinciích bez rodičů, kteří museli odjet za prací, všímá si americká CNN.

Chan-tan (Čína) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Opuštěné děti“ v Číně vyrůstají zejména v okrajových oblastech země, zatímco rodiče pracují daleko od domova

„Opuštěné děti“ v Číně vyrůstají zejména v okrajových oblastech země, zatímco rodiče pracují daleko od domova | Zdroj: Reuters

Kamerové záznamy naposledy třináctiletého chlapce ukazují, jak sedí na skútru před školou a kolem něj stojí jeho tři stejně staří spolužáci. O hodinu později už se mu nebylo možné dovolat, navíc ze svého účtu převedl veškeré své úspory.

12letý chlapec před soudem. Británie řeší nejmladší dítě souzené za vraždu za posledních 30 let

Číst článek

Následující den policie našla jeho tělo schované pod plachtou v opuštěném skleníku. Podle státního média Beijing News ji tam nasměroval jeden z trojice tou dobou již zadržených spolužáků. Chlapec byl zřejmě brutálním způsobem ubit k smrti, uvedl jeho otec.

„Doufám, že vláda bude spravedlivá a otevřená, přistoupí k přísnému trestu a že vrahové zaplatí svými životy,“ napsal chlapcův otec na sociální síti Douyin, čínské verzi TikToku. Podle něj i rodinného právníka čelil chlapec dlouhodobé šikaně ze strany téže trojice spolužáků.

Jde o jeden z řady mnoha podobných tragických případů z posledních let, ve kterých figurují „opuštěné děti“, upozorňuje americká CNN. Děti, jejichž rodiče museli odjet za prací do velkých měst, se čím dál častěji objevují v násilných případech, a to jak jako oběti, tak jako pachatelé.

„Myslím, že tento incident je jen špičkou ledovce. ‚Opuštěné děti‘ potřebují více psychické podpory,“ míní Shuang Luová z University of Central Florida, která se právě této skupině věnovala ve svém výzkumu v roce 2015.

‚Ztracená generace‘

Méně domácích úkolů i doučování. Čína schválila zákon, který má snížit přepracování dětí

Číst článek

Tato skupina dětí vyrůstá v okrajových částech země s prarodiči nebo vzdálenými příbuznými, zatímco jejich rodiče je zaopatřují na dálku. Společně se mají šanci setkat pouze několikrát za rok, například o prázdninách.

Spadá do ní více než pětina čínských dětí, tedy téměř 67 milionů. Řada studií přitom potvrzuje, že je u nich mnohem pravděpodobnější výskyt depresí a úzkostí, stejně tak i šikany nebo týrání.

Například průzkum z roku 2021 ukazuje, že šikanu zažilo každé třetí takové dítě. Podobné šetření pekingské neziskové organizace z roku 2019 dále například ukazuje, že 65 procent z nich vypovědělo, že zažilo fyzické násilí, a 30 procent bylo dokonce sexuálně zneužito.

V Číně navíc roste počet zločinů spáchaných mladistvými. Mezi lety 2020 a 2023 bylo trestně stíháno 243 tisíc nezletilých, s každoročním nárůstem pěti procent případů, uvedla začátkem března čínská televize CCTV.

Čína reagovala snížením hranice trestní odpovědnosti ze čtrnácti na dvanáct let, podle Luové je však úprava zákonů jen jedním z kroků, jak těmto případům předcházet.

„Pokud nebudeme brát v potaz psychické problémy dětí, podobná tragédie se může stát znovu,“ tvrdí. Zároveň ale upozorňuje, že problematika psychického zdraví mladistvých a také takzvaných „ztracených dětí“ v Číně je stále stigmatizovaná.

har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme