Čínská republika vznikla přesně před 100 lety

Císařství neexistuje v Číně už 100 let. Kdysi nesmrtelnou Říši středu svrhla revoluce a přesně 1. ledna 1912 vznikla Čínská republika. Její první prezident Sunjatsen vytvořil zemi na třech základních principech: nacionalismu, demokracii a blahobytu obyvatel. Demokratické zřízení však funguje již pouze na Tchajwanu, v samotné Číně zvítězili komunisté, kteří v Pekingu vládnou dodnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané vítají příchod nového roku, ve kterém Čínská republika oslavuje sté výročí, poblíž Nebeského chrámu v Pekingu

Číňané vítají příchod nového roku, ve kterém Čínská republika oslavuje sté výročí, poblíž Nebeského chrámu v Pekingu | Zdroj: Reuters

„Čína bývala po tisíce let prvotřídní světovou mocností. Proč ale nyní klesla na současnou úroveň? Protože jsme my, Číňané, dlouho spali. Proto sami musíme najít způsob, abychom se zachránili. A tak vás vyzývám, Číňané, probuďte se!,“ těmito slovy burcoval během roku 1912 všechny Číňany Sunjatsen, který patřil k zakladatelům nacionalistické strany Kuomintang a hrál hlavní roli při pádu poslední čínské dynastie Čching.

Jeho nástupce Čankajšek pak prohrál boj s komunisty a musel uprchnout na Tchajwan, který až do roku 1971 zastupoval celou Čínu v OSN, a tedy i v Radě bezpečnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před sto lety vznikla Čínská republika. Podrobnosti v Odpoledním Radiožurnálu v příspěvku redaktora Roberta Mikoláše.

Poté ale většina zemí navázala diplomatické kontakty s Pekingem a dnes Tajpej uznává jen 23 států světa. Čínská lidová republika také Tchajwan, kde existuje dosud demokracie, stále považuje za svou odštěpeneckou provincii a nevzdává se plánů připojit ostrov, který se více než 60 let vyvíjí samostatně, silou.

Vítězství komunistů v roce 1949 ale znamenalo konec lidských svobod i základních práv, jak ale pro Český rozhlas dodává bratranec posledního čínského císaře Pchu-iho, nejhorší období přišlo za Kulturní revoluce v letech 1966-76, kdy zahynuly miliony lidí:

„Politikou komunistické strany bylo zničit všechno, co souviselo s Kuomintangem, tedy nacionalisty i dynastií Čching s předchozími vládami. Všichni se na nás dívali skrz prsty. Kulturní revoluce znamená největší tragédii v moderních čínských dějinách, ať co se týče utrpení lidí, nebo likvidace národního dědictví.“

Robert Mikoláš, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme