Do vládní krize na Slovensku se vloží prezident Gašparovič

Slovensko sice napodruhé schválilo navýšení záchranného fondu eurozóny, tamní politické změny tím ale nekončí. Chystá se rekonstrukce vlády a předčasné volby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič

Slovenský prezident Ivan Gašparovič | Zdroj: ČTK

Premiérka Iveta Radičová se dnes sejde s prezidentem Ivanem Gašparovičem. Ten vstupuje do politické krize vůbec poprvé po návratu ze zahraniční cesty, aby splnil svou ústavní povinnost, což je formálně vládu odvolat a pověřit vládnutím někoho jiného.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Slovensku mluvili na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger a Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace ve Vídni

Prezident nejspíš opět vyzve stejnou koalici, která vládla doteď, aby dovedla zemi k předčasným volbám. Ve vládě už ale nebudou ministři za stranu Svobodu a solidaritu, která svým odmítnutím eurovalu v úterý vládu de facto svrhla.

Premiérka Radičová navrhne prezidentovi jejich odvolání, po schůzce s prezidentem taky oznámí, jestli sama zůstane v čele kabinetu až do předčasných voleb. Ty se budou konat 10. března 2012.

Vláda bude mít během nadcházejících týdnů plné ruce práce. Do parlamentu půjde návrh zákona o státním rozpočtu a kabinet se ho musí pokusit chválit. Problémem ale je, že už neprojde reforma daní a odvodů. Přitom právě s penězi z této reformy návrh rozpočtu počítal.

Nedořešeny zůstávají také odchody lékařů. Dva a půl tisíce jich podalo výpověď a vláda musí do 1. prosinci situaci řešit, jinak by lékaři opravdu mohli odejít do zahraničí.

40 % Slováků euroval podporuje

Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace ve Vídni připomněl, že ve druhém hlasování získal návrh na rozšíření eurovalu ve slovenském parlamentu 80 procentní podporu a pro je i nezanedbatelná část slovenské veřejnosti.

„Průzkumy veřejného mínění ukazují, že zhruba 40 procent respondentů návrh na rozšíření eurovalu podporuje, 35 procent ho rozporuje a zbývajících 25 procent nemá jasný názor,“ uvedl Kudrna.

Igor Maňour, Vojtěch Berger, Tomáš Pavlíček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme