Jordánský král rozpustil vládu. Jemenský prezident už nebude znovu kandidovat

Přestože dramatické události v Egyptě na sebe poutají většinu pozornosti mezinárodního společenství, k významným změnám dochází i v dalších arabských zemích. Koneckonců i samotní Egypťané se inspirovali v Tunisku. Tváří v tvář pouličním protestům rozpustil vládu a jmenoval nového premiéra také jordánský král Abdulláh. Egyptské události mají ohlas ale například i v Jemenu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní město Petra v Jordánsku

Skalní město Petra v Jordánsku | Foto: Jana Chládková | Zdroj: Český rozhlas

Ajmán Safadí, bývalý vicepremiér jordánské vlády BBC řekl, že nejde o žádnou novinku. O změnách ve vládě prý král mluvil už dlouho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Pražského institutu pro Globální politiku Šádí Shanaáh ve Světě o desáté.

„Je to nový kabinet, s novým mandátem, který se soustředí především na reformy. Ale není to žádná novinka. Král prosazoval reformy už delší dobu. Když měl 30. prosince projev před parlamentem, tak řekl: Pánové, už o reformách mluvíme delší dobu, ale nic se v tomto směru neudělalo. Je potřeba tomu dát nový impuls,“ řekl bývalý vicepremiér jordánské vlády.

Podle analytika Pražského institutu pro Globální politiku Šádího Shanaáha se ale ze strany jordánského krále rozhodně jedná o ústupek a zároveň prozíravý krok. „A to vzhledem k situaci v Tunisku a v Egyptě ze strany krále, který si nepřeje, aby situace nějakým způsobem eskalovala,“ vysvětlil Shanaáh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Vondra, zpravodaj České televize, ve Světě o jedné.

Podle jordánské opozice se ale jedná pouze o kosmetickou změnu. „Protože hlavní požadavek je ten, aby předseda vlády nebyl jmenován králem, ale aby vzešel z parlamentních voleb. To ale zatím král nehodlá ústavní cestou změnit,“ řekl Šádí Shanaáh.

Jordánský král je nicméně podle něj poměrně oblíbeným panovníkem. „Jednak svůj rodokmen dokládá až k Prorokovi a pak je král mladý. Strávil hodně času na Západě, má řadu reformních myšlenek. Samozřejmě tam ale existují různé kliky, proto je otázka, do jaké míry může král manévrovat,“ přiblížil Shanaáh.

Události v Jemenu

Egyptské události mají ohlas ale například i v Jemenu, odkud dnes přišla zpráva o vystoupení tamního prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Oznámil, že v roce 2013, až mu skončí funkční období, už nebude kandidovat na prezidenta.

„Je to obrat o 180 stupňů. Není to první ústupek vůči demonstrantům, už před týdnem například slíbil, že zvýší platy státním zaměstnancům a vojákům, nebo že zajistí čtvrtině absolventů univerzit místa ve státní správě. Kromě toho, že nebude kandidovat on, nebude kandidovat jeho syn,“ řekl Pavel Vondra, zpravodaj České televize.

Sálih je u moci přes 30 let. Vondra připomněl, že většina Jemenců jiného prezidenta nezažila, protože průměrný věk v Jemenu je 18 let. Lidé sice byli s prezidentem nespokojení, báli se ale projevovat. „Podobně jako v Egyptě. Kolem prezidenta panovalo ticho,“ dodal Vondra.

Helena Berková, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme