Čaputová o situaci na Slovensku: Zkorumpovaní soudci a prokurátoři nesmí zůstat v úřadu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek vybídla k odchodu soudce, policisty a prokurátory, kteří čelí podezření z korupce. Čaputová před novináři také řekla, že zatím má důvěru v představitele police a prokuratury ohledně vyšetřování většiny korupčních kauz v zemi.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O korupci představitelů slovenské justice včetně soudců či bývalého šéfa prokuratury svědčí přepisy komunikace kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, jenž byl kromě případů ekonomické kriminality obviněn také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Kromě Kuciaka byla zastřelena i jeho přítelkyně Martina Kušnírová.

„Zkorumpovaní nebo z korupce důvodně podezřelí soudci, policisté a prokurátoři nemohou setrvávat ve svých funkcích,“ řekla Čaputová. Uvedla rovněž, že veřejnost je zavalena informacemi o zneužívání moci a že jen málo je slyšet, že se takové skutky daří vyšetřit a stíhat.

Milion eur na ovládnutí generální prokuratury na Slovensku

Číst článek

Slovenská policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy získala z Kočnerova mobilního telefonu jeho komunikaci s politiky, soudci či prokurátory včetně bývalého šéfa slovenské prokuratury. Informace poukazují kromě jiného na korupci v justici i na to, že Kočner dokázal rozhodování ve svých některých dřívějších kauzách ovlivnit ve svůj prospěch.

„Nelze nevidět souvislost mezi těmito skutečnostmi a smrtí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Právě takovýmto kauzám se Ján Kuciak věnoval. Věnoval se jim, protože viděl, že některé špičky justice kolaborovaly se zločinem, kryly ho a zřejmě vydělávaly na nespravedlnosti,“ řekla Čaputová.

Hlavní část vyšetřování vraždy Jána Kuciaka skončila. Obhajoba spis dostane na přelomu září a října

Číst článek

Podle hlavy slovenského státu proto za jeho smrt nejsou odpovědní jen objednavatel činu a vykonavatelé, ale morální odpovědnost nesou všichni, kteří své poslání v justici otočili proti jeho smyslu.

Byť Čaputová obecně vyjádřila důvěru v prokuraturu a policii, kritizovala šéfa speciální prokuratury Dušana Kováčika, že dosud nebyla vyšetřena korupční aféra Gorila, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků z doby před více než deseti lety. Nahrávka s odposlechy ve zmiňované kauze dříve v tomto týdnu unikla do médií, přepisy odposlechů se dostaly na internet již v roce 2011.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme