12 000 migrantů za týden. Von der Leyenová navštívila Lampedusu, nabídla Itálii pomoc Frontexu

Itálie může počítat s pomocí Evropské unie při řešení situace na ostrově Lampedusa, který se v posledních dnech potýká s přílivem tisíců migrantů. Prohlásila to v neděli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která tento malý středomořský ostrov nedaleko afrického pobřeží navštívila společně s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.

Řím/Lampedusa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci čekající na Lampeduse

Uprchlíci čekající na Lampeduse | Foto: Yara Nardi | Zdroj: Reuters

Šéfka unijní exekutivy nabídla mimo jiné posílení námořních a vzdušných patrol či pomoc pohraniční agentury Frontex při registraci běženců. Meloniová slíbila nespokojeným místním obyvatelům, že se zasadí o zlepšení situace a prohlásila, že na to Itálie sama nestačí.

Nikdo neví, kolik je v Česku nelegálních migrantů. Čísla mluví jen o záchytech, upozorňuje expert

Číst článek

„Je to úkol pro Evropu a vyžaduje evropské řešení,“ řekla na společné tiskové konferenci von der Leyenová.

Lampedusa v tomto týdnu čelila nezvykle velkému náporu migrantů, kterých tam podle posledních údajů úřadů dorazilo přes 12 000. Jen v sobotu připlulo podle médií dalších 500 lidí a nová plavidla se objevují i v neděli.

Podle nedělních informací Červeného kříže přebývá v záchytném centru na ostrově 1500 migrantů, ačkoli jeho kapacita je 400. Italské úřady převážejí část běženců na Sicílii a do pevninské části země, podle místních obyvatel je to však málo.

„Jestli si někdo myslí, že tuto krizi můžeme vyřešit jen v rámci Itálie, tak se zásadně mýlí,“ volila Meloniová podobná slova jako šéfka Evropské komise.

Von der Leyenová vedle zmíněných možností hovořila například o tom, že chce prověřit případné ustavení nové unijní námořní mise, která by pomohla v boji proti pašerákům lidí.

126 000 migrantů

Od začátku roku se do Itálie dostalo podle posledních údajů ministerstva vnitra přes 126 000 migrantů, což je skoro dvojnásobek proti stejnému období loni. Velká část z nich míří přes moře právě na Lampedusu či na nedalekou Sicílii.

Meloniová s von der Leyenovou se shodly na tom, že Evropská unie musí pracovat na uzavření dohod, které by severoafrické státy motivovaly k lepším kontrolám lidí mířících do Evropy.

,Tragické, dramatické a apokalyptické.‘ Na italský ostrov dorazilo za tři dny téměř 10 000 migrantů

Číst článek

Brusel podle německé političky urychlí dodávky vybavení pro tuniskou pobřežní stráž a bude pracovat na vylepšení legislativy namířené proti lidem, kteří vydělávají na převozech běženců.

„To my rozhodneme, kdo přijde do Evropy, nikoli pašeráci lidí,“ řekla v neděli von der Leyenová, podle níž se unijní země nezříkají povinnosti poskytnout azyl těm lidem, kteří na něj mají nárok.

Státy EU v současnosti pracují na schválení migrační reformy, která by jihoevropským zemím s přílivem běženců pomohla. Do té doby jsou ale Itálie či Řecko odkázány pouze na dobrovolnou pomoc některých jiných zemí, což podle Říma zdaleka nestačí.

Von der Leyenová v neděli vyzvala unijní státy, aby se do systému zapojily. Například Německo ale v sobotu oznámilo, že se v současnosti na dobrovolném přebírání migrantů podílet nebude.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme