Tisíce lidí v Mexiku protestovaly po smrti prvního nebinárního soudce, domáhají se spravedlnosti

Tisíce lidí se v pondělí večer vydaly na pochod hlavním městem Mexika, aby se domáhaly spravedlnosti pro významného představitele LGBT+ lidí Jesúse Ociela Baenu, který byl nalezen mrtev. Informovala o tom v úterý agentura AP, která připomněla, že Baena, první nebinární soudce v Mexiku, kvůli své orientaci v minulosti čelil častým výhrůžkám smrtí.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest v Mexiku po smrti Jesúse Ociela Baenu

Protest v Mexiku po smrti Jesúse Ociela Baenu | Zdroj: Reuters

Osmatřicetiletý Baena byl považován za první otevřeně nebinární osobu v Latinské Americe, které byla svěřena soudní funkce. Loni v říjnu se stal soudcem volebního soudu v mexickém státě Aguascalientes a překonal i další překážky v zemi, kde se osoby LGBT+ často stávají terčem násilí. Letos v květnu byl ve skupině prvních Mexičanů, jimž tamní úřady vydaly genderově neutrální pasy, napsala AP.

‚Nenávist vůči queer lidem pramení z nevědomosti,‘ věří 64letá žena z Bratislavy. Její syn žije s partnerem

Číst článek

Státní zastupitelství potvrdilo, že Baena byl v pondělí ráno nalezen mrtev ve svém domě ve městě Aguascalientes vedle další osoby, kterou místní média a skupiny hájící práva LGBT+ identifikovaly jako Baenova partnera Doriana Herreru.

Státní zástupce Jesús Figueroa Ortega na tiskové konferenci uvedl, že obě těla nesla stopy po zranění nožem nebo jiným ostrým předmětem. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se na místě činu nacházela třetí osoba,“ řekl Ortega.

Násilí proti menšinám

Domněnka, že jednou z možných příčin úmrtí dvojice mohly být sebevraždy, rychle vyvolala pobouření a skupiny hájící práva LGBT+ lidí ji označily za další pokus oficiálních míst zamést pod koberec násilí páchané na menšinách. Podle lidí, kteří Baenu znali, byl soudce v posledních týdnech veselý a vášnivě hovořil o budoucnosti.

Mexická ministryně bezpečnosti Rosa Icela Rodríguezová na brífinku uvedla, že úřady úmrtí nadále vyšetřují a že není jasné, zda „šlo o vraždu, nebo nehodu“. V Mexiku se v minulosti stávalo, že úřady některé vraždy rychle bagatelizovaly jako zločiny z vášně.

Šéf organizace Letra S hájící práva LGBT+ Alejandro Brito řekl, že Baena, který o své osobě hovořil pomocí zájmena „oni“, byl snadným terčem kvůli své aktivitě na sociálních sítích, a úřady vyzval, aby to při vyšetřování vzaly v úvahu.

‚Pro všechny, všechny, všechny.‘ Vatikán jedná o otevřenějším přístupu k LGBTQI+ lidem a ženám

Číst článek

„Oni byli člověk, který dostával spoustu nenávistných zpráv, a dokonce výhrůžky násilím a smrtí, a to při tomto vyšetřování nemůžete ignorovat,“ řekl Brito. „Prolamovali neviditelné bariéry, které se uzavíraly kolem nebinární komunity."

Jeho slova rezonovala mezi tisícovkami lidí, kteří se v pondělí shromáždili v centru Mexika. Demonstranti zapalovali svíčky u fotografií Baeny i dalších obětí násilí vedeného proti LGBT+ lidem, provolávali hesla jako „Spravedlnost“ a „Nebudeme mlčet“ a požadovali důkladné vyšetření případu, napsala AP.

Baena pravidelně zveřejňoval fotografie či videa, na nichž se například objevoval v soudních místnostech v sukni, na podpatcích a s duhovým vějířem v ruce. Na sociálních sítích si získal statisíce příznivců.

„Jsem nebinární osoba. Nemám zájem, aby mě vnímali jako ženu nebo muže. Je to otázka identity. Je moje, pro mě a pro nikoho jiného. Přijměte to,“ napsal Baena v červnu na síti X.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme