Napětí v Litvě eskaluje. Německé jednotky budou poprvé od druhé světové války mimo svou zemi

Německo v pondělí zahájilo rozmisťování svých vojáků v Litvě, kde vznikne vojenská základna, která má odradit Rusko od dalších útoků na sousedy. Podle agentury Aassociated Press je to poprvé od druhé světové války, kdy budou německé jednotky trvale umístěny mimo svou zemi. Litva i Německo jsou spojenci v NATO.

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý voják

Německé jednotky budou trvale umístěny mimo svou zemi (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Do pobaltské země v pondělí dorazily první dvě desítky německých vojáků, kteří začnou s budováním nové základny, a časem se k nim připojí přibližně 4800 dalších německých vojáků a asi 200 civilních pracovníků. Budou součástí brigády nazvané Panzerbrigade 45, která bude trvale umístěna na východním křídle Severoatlantické aliance.

Základna má být plně funkční do roku 2027. Informovaly o tom německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle.

Pobaltské státy vnímají Rusko jako existenciální hrozbu. Tuší, že mohou být další na mušce

Číst článek

Berlín do pobaltské země vyšle dva bojové prapory, které budou tvořit jádro nové brigády. Třetí prapor bude mezinárodní bojová jednotka NATO v rámci alianční předsunuté přítomnosti, píše německá stanice. Takové uskupení podle ní už v Litvě pod vedením Německa působí, přičemž na roční bázi se v něm střídá personál z dalších zemí.

„Je to poprvé, co jsme takový útvar trvale umístili mimo Německo,“ řekl na pondělním  rozlučkovém ceremoniálu v Berlíně německý ministr obrany Boris Pistorius, jenž zároveň poznamenal, že řada věcí zbývá k dořešení.

„Musí být správná infrastruktura, musí tam být kasárna, ubytování,“ uvedl Pistorius. Podle tiskové francouzské agentury se zatím země nedohodly na tom, kdo bude hradit bydlení vojáků.

‚Skvělý případ‘

Litevský ministr obrany Laurynas Kasčiúnas ve Vilniusu označil příchod německých vojáků za „skvělý příklad“ pro všechny země na východním křídle NATO, které mají hranice s Ruskem a jeho spojencem Běloruskem.

„Vytvoříme takovou obrannou a odstrašující strukturu, že žádného protivníka z Východu ani nenapadne testovat článek pět Severoatlantické aliance“

Laurynas Kasčiúnas

„Vytvoříme takovou obrannou a odstrašující strukturu, že žádného protivníka z Východu ani nenapadne testovat článek pět Severoatlantické aliance,“ uvedl s odkazem na část smlouvy o kolektivní obraně, podle níž se ozbrojený útok proti jednomu členovi považuje za útok proti všem.

Německá armáda se od 90. let minulého století účastní dlouhodobých operací v zahraničí, byla na Balkáně a poté v Afghánistánu, poznamenala agentura Associated Press. V současné době jsou podle bundeswehru němečtí vojáci nasazeni v Evropě, Asii a Africe. Jejich rozmístění v Litvě však bude první trvalé samostatné německé nasazení, nikoliv rotace v rámci mnohonárodních sil.

Litva se podle ní obává agresivních sousedů. Tato pobaltská země kromě spojenců v NATO sousedí s Ruskem, které už přes dva roky vede válku proti Ukrajině, a Běloruskem. Podle německé armády je Litva nejvíce exponovaným státem na východním křídle NATO.

Nejméně další dva roky. Rusko má stále dost zdrojů na financování bojů, varují tajné služby

Číst článek

Ruskou Kaliningradskou oblast a Bělorusko odděluje asi stokilometrový suwalský koridor, což je strategický pás země podél polsko-litevské hranice, který má pro NATO význam jako pozemní spojnice s Pobaltím.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na nasazení německých sil v Litvě prohlásil, že to vede k eskalaci napětí. „Vytváří to pro nás ložiska nebezpečí poblíž naších hranic, což samozřejmě vyžaduje, abychom přijali zvláštní opatření k zajištění vlastní bezpečnosti,“ řekl podle státní agentury TASS mluvčí ruského prezidenta.

Německé ministerstvo obrany podle Deutsche Welle uvedlo, že nová vojenská základna v Litvě má Rusko po jeho invazi na Ukrajinu odradit od dalších útoků na sousedy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme