Marmolada je rok po sesuvu pod větší kontrolou. K pádu ledovce podle odborníků přispěly i vysoké teploty

Rok po sesuvu, který v italských Dolomitech zabil jedenáct lidí, je hora Marmolada pod větší kontrolou. Tvrdí to úřady, podle nichž stav ledovce sledují nová čidla. Mezi oběťmi sesuvu, při němž se uvolnilo přes 63 tisíc metrů krychlových ledu a kamení, jsou i dva Češi. V pondělí si výročí neštěstí na Marmoladě připomenuli zástupci úřadů a pozůstalí. Někteří z nich však tisku řekli, že jsou nespokojeni se závěry vyšetřování.

Milán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marmolada je nejvyšší hora Dolomit, které jsou součástí Alp

Marmolada je nejvyšší hora Dolomit, které jsou součástí Alp | Zdroj: Profimedia

Neštěstí z loňského třetího července si pozůstalí, představitelé záchranných sborů a zástupci místní samosprávy připomenuli na samotné hoře. Následně odhalili desku, která tragickou událost připomíná.

Horský vůdce a průvodce není to stejné. Lidé by se měli lépe zajímat o to, kdo je do hor vede

Číst článek

Podle šéfa tridentské provincie Maurizia Fugattiho nyní stav ledovce sledují nová čidla, která například monitorují vodu, která teče pod ledovcem. Ta podle odborníků přispěla k sesuvu části hory. „Preventivní opatření jsou nezbytná, nelze však hory zavřít,“ řekl Fugatti.

Ze závěru vyšetřování, které vedla tridentská prokuratura, vyplynulo, že nebylo možné sesuv předvídat. Podle analýzy odborníků, kterou si nechali státní zástupci vypracovat, k pádu kusu ledovce přispěly vysoké teploty v horách, malá sněhová pokrývka a rychlé rozpuštění ledu a sněhu, díky čemuž se pod ledovcem vytvořily potoky vody. Státní zástupci se rozhodli vyšetřování uzavřít bez obvinění.

To se však nelíbí příbuzným některých obětí, kteří usilují o obnovení vyšetřování. Podle pozůstalých úřady o možných rizicích věděly, veřejnost však neinformovaly, aby nepoškodily cestovní ruch. Ten vstupoval do první sezony po dvou letech poznamenaných uzávěrami kvůli pandemii covidu-19.

Současné sucho je letos nejrozsáhlejší, tvrdí vědci. Nejhorší stupně hlásí už 11 procent území Česka

Číst článek

„Někdo se měl zajímat o nebezpečí možného sesuvu,“ řekl deníku La Repubblica Luca Miotti, který při sesuvu přišel o bratra a švagrovou. Podle něj se dalo s rizikem sesuvu počítat.

Podle známého italského horolezce Reinholda Messnera je však nutné s jistou mírou rizika v horách vždy počítat. „Jedná se o prostředí, které nelze zbavit nebezpečí,“ řekl Messner při veřejné debatě k výročí sesuvu, která se uskutečnila o víkendu. Podle něj je pád kusu ledovce jednoznačně spojen se změnami klimatu, které se dotýkají celého alpského pohoří.

„Alpy jsou čím dál křehčím, obtížnějším a rizikovějším prostředím,“ řekl Messner. Podle něj i „víkendoví horolezci“ musí věnovat větší pozornost přípravě před horskými výstupy. Největší nebezpečí vidí Messner v přívalu neinformovaných turistů. „Himálaj je dramatickým krajním případem, ale Alpy jsou také v obležení lidí, kteří nevědí, co dělají,“ řekl Messner deníku La Repubblica.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme