Merkelová čelí kritice kvůli utrácení. Vláda jí vyčítá osobní kadeřnici a drahé ubytování v zahraničí

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová je už rok a půl v důchodu a stejně jako její předchůdci má různá privilegia. Deník Tagesspiegel ale zjistil, že stát jí platí vedle kanceláře a ochranky také asistentku pro kosmetiku a účes. Té stát hradí dokonce i služební cesty do zahraničí.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová

Roční rozpočet na provoz kanceláře bývalé kancléřky Merkelové se pohybuje okolo 10 milionů korun ročně | Foto: Frank Hoermann | Zdroj: Reuters

Německý deník Tagesspiegel zachytil korespondenci mezi kancléřstvím a současným týmem Merkelové. Podle těchto zpráv má bývalá kancléřka k dispozici asistentku, která se jí stará o střih a o make-up dokonce i na zahraničních cestách, kde Merkelová žádný oficiální úkol či pověření nemá.

Práce asistentky je hrazena ze státního rozpočtu stejně tak jako například ubytování pro bývalou kancléřku. Deník Tagesspiegel získal i přepis zpráv, kde si nejmenovaná státní úřednice zoufá nad tím, že se tým Merkelové nesnaží šetřit ani náznakem.

Merkelová získala nejvyšší záslužný řád, německý prezident ji ocenil za mimořádnou politickou cestu

Číst článek

Osobní kosmetička doprovázela Merkelovou třeba loni při návštěvě Nizozemska. Hotelový pokoj pouze pro tuto ženu zde vyšel na 12 000 korun za noc.

Při další cestě tentokrát do Ženevy pak státní úředníci stanovili maximální cenu pro pomocný personál Merkelové, kterou jsou ochotni proplatit státem. Pro asistentku byl ale i přesto objednán pokoj, který stál o polovinu více, než je jeho obvyklá cena.

Této informace si všiml mimo jiné německý Svaz daňových poplatníků, který vydal stanovisko, že Merkelové výdaje na její osobní život jsou neobhajitelné. Nevole se vztáhla vzápětí na celou Scholzovu vládu. Právě tento kabinet má totiž proplácet výdaje spojené se stylisty a vizážisty, za které utrácí až statisíce korun ročně.

Devět asistentů

V Německu je dlouholetá tradice výsad, které stát odstupujícímu kancléři nabídne. Při svém odchodu mají nárok na služební auto, osobní ochranku a kancelář v okolí Bundestagu. Vedle toho si s sebou vezmou nanejvýš pět lidí, kteří se starají o korespondenci a domlouvají schůzky.

Exkancléřka Merkelová přiznala, že na Putina už neměla ke konci mandátu žádné páky

Číst článek

Merkelová si ovšem dokázala vyjednat tým o rekordních devíti členech, které kompletně hradí stát včetně kritizovaných diet na zahraniční cesty. Roční rozpočet exkancléřky činí v přepočtu přes 10 milionů korun.

Útrata Merkelové se stala sporem mezi spolkovou vládou a bývalou kancléřkou dokonce již loni. Hlavní výtkou bylo právě proplácení diet asistenčního týmu při soukromých cestách Merkelové.

Celá debata byla ovšem zastíněna situací kolem bývalého kancléře Gerharda Schrödera, který ve stejné době přišel o kancelář v Bundestagu kvůli svým postojům k válce na Ukrajině.

Od svého odchodu z politiky se Merkelová drží spíše v ústraní. Její hlavní náplní do dalších let má být podle informací Tagesspiegelu sepisování pamětí, ve kterých se bývalá kancléřka plánuje vrátit k nejdůležitějším milníkům politické kariéry a vysvětlit tak svá rozhodnutí.

Václav Jabůrek, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme