Aktivisté chtějí zákaz AfD. Zveřejnili falešné video, kancléř Scholz v něm požaduje zrušení strany soudem

Aktivistické hnutí Středisko pro politickou krásu spustilo s pomocí fotomontáží a umělé inteligence projekt, jehož cílem je zakázat pravicově populistickou Alternativu pro Německo (AfD). Součástí akce je falešné video vytvořené počítačem, na kterém kancléř Olaf Scholz říká, že požádá ústavní soud, aby AfD zakázal. Kancléřův mluvčí Steffen Hebestreit se proti videu ohradil a prohlásil, že s takovými manipulativními výtvory si není radno zahrávat.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý kancléř Olaf Scholz

Počítačově vytvořený Scholz spoluobčany odkazuje na portál, který označuje za vládou vytvořený web (ilustrační foto) | Foto: Annegret Hilse | Zdroj: Reuters

„Milí spoluobčané, moje vláda dne 2. června 2024 k pátému výročí smrti Waltera Lübckeho podá ke spolkovému ústavnímu soudu žádost o zákaz Alternativy pro Německo,“ říká Scholz na videu vytvořeném umělou inteligencí.

Zároveň se v něm obrací na veřejnost s prosbou o pomoc při sběru důkazů o protiústavní činnosti AfD. Počítačově vytvořený Scholz spoluobčany odkazuje na portál afd-verbot.de (afd-zákaz), který označuje za vládou vytvořený web.

Regionální hesenský politik Lübcke, který byl členem německé Křesťanskodemokratické unie (CDU), veřejně podporoval tehdejší kancléřku Angelu Merkelovou v jejím rozhodnutí z roku 2015 přijmout statisíce běženců.

Kvůli tomu se stal v krajně pravicovém prostředí nenáviděnou osobou, což vedlo k jeho vraždě. Lübckeho na terase jeho domu zastřelil v roce 2019 pravicový radikál Stephan Ernst, kterého za to soud potrestal doživotním vězením.

‚Radikální humanismus‘

„Na X a dalších sociálních médií koluje deepfake video s kancléřem Olafem Scholzem o zákazu jisté strany. Toto video není pravé. Takováto deepfake videa nejsou legrace. Vyvolávají nejistotu a jsou manipulativní,“ uvedl Hebestreit.

Anglický termín složený ze slov deep (hluboký) a fake (podvrh) se používá k označení pokročile padělaných videí, zvuků či snímků, které jsou často jen obtížně rozeznatelné od skutečnosti.

Středisko pro politickou krásu se samo označuje za radikální křídlo humanismu a vymezuje se proti lidskoprávní organizaci Amnesty International.

Neinfekční Orbán a koťátko Putin. Svobodu v Evropě ohrožují extremisti i AI, míní Jourová a Vášáryová

Číst článek

„Protože věříme, že boj za lidská práva musí být veden radikálněji. Nevyhrajeme s hashtagy, světelnými řetězy a online peticemi, ale díky fantazii. Nejužitečnějším nástrojem je fikce,“ vysvětluje středisko na svém webu.

Středisko v pondělí dopoledne vystavilo před budovou kancléřství v Berlíně uměleckou instalaci, která zobrazuje představitele AfD včetně spolupředsedů Tina Chrupally a Alice Weidelové za mřížemi.

AfD je označována jako populistická až krajně pravicová strana, kvůli tomu se o ni zajímá Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), což je německá civilní kontrarozvědka, a také tajné služby spolkových zemí.

Kontrarozvědka v oficiální statistice započítává členy strany jako přívržence krajní pravice. V hledáčku tajných služeb je i mládežnická organizace AfD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme