‚Horor moderní války.‘ Novinářka se dostala do Pásma Gazy a popsala situaci v ulicích

Zpravodajka americké televize CNN se tento týden jako první západní novinářka od začátku války Izraele proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás dostala bez dohledu izraelské armády do Pásma Gazy. Navštívila polní nemocnici, kterou v Rafáhu na jihu palestinského území u hranic s Egyptem zřídila vláda Spojených arabských emirátů.

Sledovali jsme online Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CNN na svých internetových stránkách píše, že Izrael a Egypt oficiálně znemožnily zahraničním novinářům vstup do Pásma Gazy.

Izraelská armáda v uplynulých týdnech vzala zástupce některých světových médií na krátké cesty na sever Pásma Gazy, kam soustředila operace v počáteční fázi své pozemní ofenzivy.

Novináři ale vždy byli v doprovodu a pod dohledem izraelských vojáků. Významná zahraniční média a agentury mají v Pásmu Gazy své místní spolupracovníky.

Reportérka CNN Clarissa Wardová ve své reportáži popsala, že v porovnání s naprosto přetíženými zdravotnickými zařízeními v Pásmu Gazy, která jsou navíc poškozená nebo zničená, je polní nemocnice Spojených arabských emirátů dobře vybavená po technické i personální stránce a může nabízet pomoc lidem v nejtěžším stavu.

Podpora Hamásu mezi Palestinci roste. Jen deset procent si myslí, že páchá válečné zločiny

Číst článek

Polní nemocnice v Rafáhu

V nemocnici se setkala s dvacetiměsíčním chlapcem se zraněními v obličeji a na hlavě, jehož oba rodiče a dva sourozenci zemřeli při izraelském útoku.

Osmiletá dívka zase v nemocnici leží s frakturami lebky a nohy. Zranění utrpěla při bombardování domu, v němž bydlela se svými příbuznými.

Tamní lékaři říkají, že dívat se a ošetřovat dětské pacienty je pro ně obzvlášť těžké, ale že mají tolik práce, že o tom nemohou přemýšlet.

„Jde evidentně o civilisty. Nezaslouží si přijít o končetinu, když někde sedí s rodinou,“ řekl Abdalláh Al-Nakbí, zdravotní ředitel nemocnice, která se nachází na fotbalovém stadionu a má kapacitu 150 lůžek. To, že se během práce z okolí ozývají výbuchy, zdravotníci už podle něho nevnímají.

Podmínky v Pásmu Gazy jsou teď ideální pro šíření smrtelných nemocí, varuje šéf WHO

Číst článek

Wardová situaci v ulicích popsala jako „horor moderní války“. Navzdory bombardování se lidé potulují po ulicích „jako zombie“. Většina obchodů byla zavřená, dlouhá fronta se táhla před pekárnou. Venku se po dešti držela voda a panovalo chladné počasí.

Izrael vede válku proti radikálům z Hamásu, kteří Pásmo Gazy ovládají, v odvetě za útoky ze 7. října. Bojovníci Hamásu tehdy nečekaně pronikli na území Izraele, kde mnohdy brutálně zavraždili přes 1200 lidí a dalších 240 zavlekli do Gazy jako rukojmí.

Izraelská armáda podle CNN uvedla, že od té doby v Gaze zasáhla více než 22 000 cílů. Podle úřadů ovládaných Hamásem přišlo o život bezmála 19 000 lidí.

job, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme