Po tragédii v Egyptě rezignoval guvernér, skončilo i vedení fotbalového svazu

V Egyptě dnes začal třídenní státní smutek za oběti středečního masakru na fotbalovém stadionu v Port Saíd. Padají také první hlavy. Demisi podal guvernér provincie i šéf regionální policie. Skončilo také vedení egyptského fotbalového svazu. Na mimořádném zasedání parlamentu ho rozpustil premiér Egypta Kamál Ganzúrí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstalí nesou těla obětí fotbalového násilí v Port Saídu

Pozůstalí nesou těla obětí fotbalového násilí v Port Saídu | Zdroj: Reuters

K incidentu došlo na fotbalovém stadiónu v Port Saídu. Fanoušci domácího Al Masrí napadli po ligovém duelu hráče a příznivce hostujícího Al Ahlí z Káhiry. Při násilnostech zemřelo 74 lidí a dalších tisíc bylo zraněno.

Egyptský fotbalový svaz kvůli incidentu odvolal veškeré zápasy první ligy. Vojenský režim slíbil vyšetření tragédie a potrestání pachatele. Řadoví Egypťané ale připisují odpovědnost armádě a policii. Lidé se proto rozhodli protestovat v ulicích.

Už ráno lidé demonstrovali jak v Port Saídu, tak v Káhiře. Aktivisté svolávají protest i k ministerstvu vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě po fotbalovém masakru jsme v Ozvěnách dne mluvili s arabistou Štěpánem Macháčkem

Mluvčí Muslimského bratrstva, tedy největší parlamentní strany prohlásil, že masakr byl vyprovokovaný. Měl prý ukázat nepostradatelnost tvrdého režimu v zemi. Vládnoucí generalitu obviňují ve stejném duchu také opoziční aktivisté.

Portugalský trenér al-Ahlí Manuel Jose tvrdí, že na stadionu bylo málo policistů a když začalo násilí, vytratili se prý. Sám pak viděl desítky mrtvých i umírajících lidí. Egyptská média uvádějí, že šatny hráčů se změnily v márnici.

Spekulace o pozadí masakru

„Egypťané mají rádi různé spiklenecké teorie, takže se o pozadí masakru objevují různé názory. „Že to bylo organizované z různých důvodů a různými skupinami, ať už přívrženci bývalého režimu Mubaráka nebo lidmi, kteří naopak chtějí nějakým způsobem dokázat, že současná vojenská moc musí setrvat,“ uvedl v Ozvěnách dne arabista Štěpán Macháček.

Napětí na egyptských stadionech bylo podle něj vždycky, ale bezpečnostní situace byla v minulosti mnohem lepší. „Bylo to mnohem hlídanější, než je tomu v současné době. Tentokrát tam skutečně nebyl nikdo, kdo by zabránil fanouškům v řádění,“ uvedl.

Připomněl, že policie, která se od pádu Mubárakova režimu z ulic téměř vytratila, se sice pomalu vrací, ale její mohutná přítomnost v ulicích egyptských není podle Macháčka zdaleka taková, jako byla dřív.

„A je otázka v čem to vězí. Jestli je to neschopnost vlády a vnitra nějakým způsobem policii reaktivovat. Nebo je to záměr vojenského velení země ukázat lidem, že když není pořádek, tak budou problémy a vojáci by tak měli zůstat u moci a řídit zemi tvrdou rukou,“ přiblížil.

Egyptský masakr je obrovská tragédie. V historii se ale našly i horší

Číst článek

Vláda podle něj bude muset začít pracovat a veřejný pořádek nějakým způsobem obnovit. Macháček proto očekává nějaký proklamativní výstup už z dnešního mimořádného jednání egyptské vlády.

„Myslím, že se třeba ministerstvo vnitra právě zaváže, že bude více dbát na to, aby policejní posily byly na konkrétních místech. Ale celkově myslím, že bude ještě chvíli trvat, než dojde k nějakému konkrétnímu výsledku, větší bezpečnosti na ulicích v Egyptě,“ míní arabista.

Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme