Hákové kříže na plotě. Po výrocích o 'židovských pachatelích' posprejovali polskou ambasádu

Polskou ambasádu v Izraeli pomaloval o víkendu neznámý vandal hákovými kříži. Snímky na twitteru publikovala novinářka izraelského Haaretzu Noga Tarnopolsky. Podle polských médií může jít o reakci na výroky šéfa polské vlády Mateusze Morawieckého. Premiér v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově v odpovědi na dotaz novináře uvedl, že pachateli nacistického holokaustu mohli být Poláci, stejně tak jako například Židé.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři Polska a Izraele Mateusz Morawiecki a Benjamin Netanjahu

Premiéři Polska a Izraele Mateusz Morawiecki a Benjamin Netanjahu | Foto: Koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Reuters

Symbolem svastiky posprejoval pachatel velvyslanectví v Tel Avivu ve stejné době, kdy slova Morawieckého vyvolala vlnu kritiky u Izraelců. Na plotu velvyslanectví stojí třeba „Polish s**t“ nebo „Murderer go f**k yourselves“.

Polské ministerstvo zahraničí žádá vysvětlení kreseb na ambasádě a vyzývá ke zklidnění debaty, která prý aktuálně nevede ke smysluplnému dialogu. Podle deníku Times of Israel už incident vyšetřuje izraelská policie.

Diplomatický spor

Veřejnoprávní televize bude bránit image Polska. 'Je to typické spíš pro Rusko nebo Čínu,' říká expert

Číst článek

Polsko vede s Izraelem už několik týdnů diplomatický spor o historii Poláků a Židů za druhé světové války. Odstartoval ho polský „zákon o holokaustu“, který zavádí pokutu nebo až tříletý trest vězení za veřejné připisování podílu či spoluodpovědnosti za zločiny nacistické říše Polsku či Polákům, pakliže to je v rozporu s fakty a skutečností.

Proti zákonu se ohradil Izrael, Spojené státy i Ukrajina. Izraelci a Američané chápou zákon jako pokus o vymazání činů polských vyděračů, udavačů a kolaborantů, kteří se podíleli na masakrech a vyvražďování Židů.

'Židovští pachatelé'

V sobotu vzbudil rozruch výrok polského premiéra na mnichovské bezpečnostní konferenci. Jeden z reportérů se ho zeptal, zda by byl v Polsku podle nového zákona potrestán za vyprávění příběhu o svých rodičích, které udali gestapu polští sousedé.

„Samozřejmě že nebude trestné a nebude považováno za zločin říkat, že byli polští pachatelé, stejně jako byli židovští pachatelé, jako byli ruští pachatelé, jako byli ukrajinští pachatelé, ne pouze němečtí pachatelé,“ odpověděl Morawiecki.

'Ani v nejmenším nezpochybňujeme holokaust'

Výroky šéfa polského kabinetu důrazně odmítl premiér Benjamin Netanjahu, který se konference v Mnichově také zúčastnil. Jedná se podle něj o neschopnost porozumět historii a necitelný projev k tragédii izraelského lidu.

'Byli polští pachatelé, stejně jako židovští.' Morawiecki pobouřil slovy o odpovědnosti Židů za holokaust

Číst článek

V podobném duchu se do polského premiéra pustil i izraelský prezident Reuven Rivlin. Morawieckého slova označil za nové dno. Řekl, že lidé musí zůstat jednotní a chránit památku obětí holokaustu. Dnes víc než kdykoli předtím je podle Rivlina potřeba vyučovat o hrůzách holokaustu, dovzdělat podle něj potřebují i někteří lídři.

'Otevření upřímné debaty'

Podle mluvčí polské vlády se premiér pouze snažil otevřít upřímnou debatu o zločinech spáchaných na Židech. „Výrok premiéra ani v nejmenším nezpochybňuje holokaust ani neobviňuje židovské oběti z jakékoli odpovědnosti za německou genocidu,“ uvádí se na webu předsedy vlády.

V neděli pak Morawiecki s Netanjahuem mluvil po telefonu. Polský premiér izraelskému protějšku řekl, že jeho výroky byl chybný. Polská vláda podle něj povede s Izraelem dialog o historii.

Úřad izraelského premiéra uvedl, že Netanjahu v rozhovoru Morawieckého upozornil, že není přijatelné srovnávat chování Poláků v době holokaustu s počínáním Židů.

Tomáš Fiala, Filip Harzer, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme