Papež kvůli postoji k Rusku ztrácí důvěryhodnost, míní filozof. Není politický lídr, oponuje kněz

Papež František svými nedávnými prohlášeními o imperiální minulosti Ruska ještě více v očích západní veřejnosti rozostřil, na jaké straně rusko-ukrajinské války stojí. Přichází tím o důvěryhodnost? Měl by jasně označit Rusko za agresora? Nebo může papežův přístup přispět k dosažení míru na Ukrajině? V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus se střetli filozof a pedagog Daniel Kroupa a kněz a publicista Josef Hurt.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Frantšek

Papež Frantšek | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Já se domnívám, že papež svými výroky o velkém Rusku ztrácí důvěryhodnost, a obávám se, že je to součást nešťastné zahraniční politiky Vatikánu. Chtěl bych předeslat, že si velice vážím papeže Františka a jeho snah o vnitřní reformy církve a doufám, že budou úspěšné,“ komentuje Františkovo počínání Daniel Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přichází papež František svými nedávnými prohlášeními o imperiální minulosti Ruska o důvěryhodnost? Debatují filozof a pedagog Daniel Kroupa a kněz a publicista Josef Hurt

Naopak kněz Josef Hurt oponuje tím, že i papež může šlápnout ve svých projevech vedle a umí se omluvit, jak to udělal i s biskupy z Ukrajiny.

Papež totiž později uvedl, že chtěl svými slovy o imperialistické minulosti Ruska pouze ukázat mladým ruským katolíkům kulturní bohatství jejich země.

„Je to dobré vysvětlení, ale je třeba poznamenat, že papež zmiňoval Kateřinu II. Velikou a Petra Velikého, kteří nebyli součástí kultury, ale despotičtí vládci, kteří také bojovali proti Ukrajincům,“ argumentuje Kroupa.

‚Pokorná očista.‘ Papež v Lisabonu vyzval církev k naslouchání obětem zneužívání, kritizoval eutanázii

Číst článek

„Také zmiňoval Dostojevského, který byl velký spisovatel, ale zároveň podporoval imperialistické akce Ruska,“ dodává.

„Papež se vůči ruskému imperialismu ale i několikrát vymezil, například loni 15. září řekl na tiskové konferenci při návratu z Kazachstánu, že dodávky zbraní na Ukrajinu jsou morálně přijatelné kvůli obraně před invazí,“ upřesňuje Hurt papežův postoj k Ukrajině. 

Ruského prezidenta Vladimira Putina však papež za rozpoutání invaze nikdy neodsoudil. „Vzkázal ale Putinovi, aby zastavil spirálu násilí a smrti. Já bych řekl, že papež František není globální politický lídr, že je papež, který chce být římským biskupem a pastýřem, touží po míru, volá po něm a snaží se pomoci obětem,“ míní Hurt.

Kroupa ale kritizuje papežovo postavení apolitického lídra, jelikož je stále v čele státu Vatikán a dle něj měl ihned po začátku invaze pojmenovat, kdo je agresor a kdo oběť. 

Celý pořad Pro a proti si můžete poslechnout nahoře v audionahrávce.

Lukáš Matoška, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme