Rusko přišlo už o téměř 200 000 svých vojáků na Ukrajině, odhaduje Západ

Počet mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině se blíží 200 000. Odhadují to američtí a další západní činitelé, napsal list The New York Times. Ačkoliv odhady ztrát podle nich mohou být nepřesné, už tak vysokou bilanci v posledních měsících navýšily i tvrdé boje u východoukrajinských měst Bachmut a Soledar.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské ztráty na Ukrajině by se mohly blížit k hranici až 200 000. | Zdroj: Reuters

Moskva po podzimním neúspěchu na frontě zoufale touží po velkém úspěchu a Bachmut považuje za klíč k ovládnutí Donbasu, píše New York Times. Ruská armáda proto vyslala do předních linií nedostatečně vycvičené rekruty, což si podle amerických představitelů vyžádalo stovky zabitých nebo zraněných vojáků denně.

Domnívají se také, že ruský prezident Vladimir Putin je ochoten snést až stovky tisíc ruských vojenských obětí.

‚Kyjev, město diplomacie.‘ Unie potřebuje Ukrajinu utvrdit v podpoře a mírnit nadšení z rychlého přijetí

Číst článek

Obtížně se určuje i počet ukrajinských ztrát. Jenom u Bachmutu denně zahynuly nebo byly zraněny stovky ukrajinských vojáků, uvádí představitelé. Lépe vycvičené jednotky Kyjeva se podle nich drží v záloze a větším bezpečí, zatímco v první linii snášejí hlavní nápor ruského ostřelování méně připravené jednotky, například záložníci z územní obrany.

Počty mrtvých

Spojené státy naposledy oficiálně zveřejnily odhady ztrát z bojů na Ukrajině loni v listopadu, kdy šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley hovořil o více než 100 000 mrtvých a zraněných vojácích na ukrajinské i ruské straně.

„Řekl bych, že nyní je to výrazně přes 100 000,“ řekl Milley v lednu na tiskové konferenci v Německu. Ruské ztráty podle něj zahrnují „armádu i žoldnéře v (soukromé) Wagnerově skupině“.

Náčelník generálního štábu norské armády Eirik Kristoffersen na konci ledna uvedl, že na Ukrajině bylo zraněno nebo zabito 180 000 ruských vojáků a 100 000 ukrajinských vojáků. New York Times následně uvedl, že počty jsou „nejisté“, protože za současné situace je těžké udržet si dobrý přehled. „Mohou být jak nižší, tak vyšší,“ dodal.

Poskytnutí britských letounů Ukrajině by bylo nepraktické, říká Londýn. Výcvik trvá 35 měsíců

Číst článek

Složité odhady

Nejmenovaní američtí představitelé tento týden uvedli, že ruské ztráty se blíží hranici 200 000. Odhady pro Ukrajinu i Rusko jsou založené na satelitních snímcích, odposleších, příspěvcích na sociálních sítích, zpráv médií působících přímo na místě i na oficiálních vyjádřeních obou vlád, uvádí New York Times.

Stanovení přesných bilancí je proto obtížné a rozdíly panují i v odhadech v rámci americké vlády.

Rusko ani Ukrajina již řadu měsíců nezveřejnily žádné spolehlivé informace o svých ztrátách. Moskva počet ztrát oficiálně zveřejnila jen třikrát, naposledy na konci září v souvislosti s vyhlášením částečné mobilizace v Rusku. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tehdy uvedl, že na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků.

Čísla ruské BBC

Vlastní seznam zabitých Rusů na frontě si vede ruskojazyčný server BBC společně se serverem Mediazona, kterým se od začátku války podařilo jmenovitě potvrdit okolo 13 030 mrtvých. Vzhledem k nutnému potvrzení z různých zdrojů podle BBC tento počet neodráží skutečnou bilanci ruských obětí.

Jen za poslední týden ale podle nich padlo na 500 Rusů. Většina z těch, kdo zahynuli za uplynulé tři měsíce, patřila k nově mobilizovaným, dobrovolníkům či vězňům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme