42 miliard. Ruský soud vyčíslil pokutu za ‚nejzávažnější ekologickou katastrofou‘ od 90. let

Soud v Krasnojarsku nařídil dceřiné firmě těžební společnosti Norilsk Nickel zaplatit 146 miliard rublů (asi 42 miliard Kč) za ekologické škody při loňském úniku jedovatých látek z elektrárny u města Norilsk za polárním kruhem. S odvoláním na arbitrážní soud Krasnojarské oblasti o tom v pátek informoval list Kommersant. Firma se chce odvolat.

Krasnojarsk (Rusko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní záběry řeky Ambarnaja, do které se vlila ropa z elektrárny u města Norilsk (foto z června 2020)

Satelitní záběry řeky Ambarnaja, do které se vlila ropa z elektrárny u města Norilsk (foto z června 2020) | Foto: Ruská vesmírná agentura Roskosmos | Zdroj: Reuters

Ruský úřad na ochranu přírody Rosprirodnadzor se v žalobě domáhal od energetické společnosti NTEK odškodného 148 miliard rublů. Firma vyčíslila škodu na 21,4 miliardy rublů (asi 6,1 miliardy Kč).

Norilsk Nickel podle agentury TASS uvedl, že rozhodnutí soudu pečlivě prostuduje, až jej obdrží v písemném vyhotovení. Připomněl, že verdikt vstoupí v platnost po uplynutí měsíční lhůty pouze v případě, že se firma neodvolá.

Norsko a USA nabízejí pomoc s ropnou havárií u města Norilsk. Rusko ji zatím nepřijalo

Číst článek

Loni v květnu z nádrže tepelné elektrárny u Norilsku uniklo přes 21 000 tun paliva a maziva, které se dostaly do několika řek a do jezera. Podle expertů šlo o nejzávažnější katastrofu svého druhu v Rusku od roku 1994, kdy v Komijské republice na severu evropské části Ruska do přírody uniklo 94 000 tun ropy.

Většina ropy se podle ekologů vylila do řeky Ambarnaja a jejích přítoků, část se vsákla do půdy. Palivo se dostalo také do jezera Pjasino, které je bohaté na ryby.

Elektrárna, z níž palivo uniklo, patří energetické společnosti NTEK, která spadá pod těžební společnost Norilsk Nickel. V ní pracuje velká část obyvatel města Norilsk, které leží za polárním kruhem. Vlastník podniku Vladimir Potanin dříve slíbil, že firma vyčištění oblasti zasažené únikem paliva zaplatí, s vyčíslenou škodou však nesouhlasil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme