Ruský ministr obrany chce vyznamenat piloty, kteří zničili americký bezpilotní letoun

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navrhl na státní vyznamenání piloty dvou ruských stíhaček Su-27, kteří americkému bezpilotnímu letounu MQ-9 Reaper zabránili narušit hranice prostoru „speciální vojenské operace“, jak Moskva nazývá invazi svých vojsk na Ukrajinu. Oznámilo to v pátek ruské ministerstvo obrany.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron MQ-9 Reaper

Vyznamenání mají dostat za zničení amerického bezpilotního letounu MQ-9 Reaper | Foto: William Rio Rosado/Anadolu Agency/Abaca Press | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo původně tvrdilo, že se dron v úterý zřítil do Černého moře vinou vlastního prudkého manévrování, a popíralo srážku či použití zbraní. Americké ministerstvo obrany ale ve čtvrtek zveřejnilo video, které podle něj zachycuje, jak se ruské vojenské letadlo přiblížilo k americkému vojenskému dronu a vypustilo v jeho blízkosti palivo.

Na konci videa je vidět poškozená vrtule dronu. Podle Američanů se ruská stíhačka srazila s americkým průzkumným dronem a zasáhla jeho vrtuli.

Ruská stíhačka se nad Černým mořem srazila s americkým dronem, USA čin označily za riskantní

Číst článek

Ruské ministerstvo v páteční komuniké zdůraznilo, že stíhači zabránili dronu proniknout za hranice oblasti dočasného režimu využití vzdušného prostoru, zřízené právě kvůli „speciální vojenské operaci“, a že o hranicích této oblasti byli vyrozuměni všichni uživatelé mezinárodního vzdušného prostoru.

Podle mezinárodního práva hranice teritoriálních či výsostných vod sahají 12 námořních mil (asi 22,2 kilometru) od břehu.

Neexistují mezinárodní normy, které by nějaké zemi umožňovaly během konfliktu jednostranně vyhlásit nějakou oblast za svůj výlučný vzdušný prostor či námořní zónu nad rámec uznávaných hranic. Tato otázka budí spory, upozorňuje list The Washington Post.

Americký ministr obrany Lloyd Austin a předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu hovořili se svými ruskými protějšky Sergejem Šojguem a Valerijem Gerasimovem.

Obavy z přímého konfliktu

Incident v souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině zintenzivnil obavy z přímého konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy. To podle agentury AP dokládá i skutečnost, jak rychle bylo mezi Washingtonem a Moskvou navázáno telefonické spojení.

Sestřelení amerického dronu byl úmyslný a koordinovaný útok Ruska, říká bezpečnostní analytik

Číst článek

Samir Puri, který jako hostující pedagog přednáší o válečných studiích na londýnské univerzitě King’s College, televizi Al-Džazíra řekl, že nelze s jistotou určit, zda srážka ruského pilota s dronem byla úmyslná, anebo náhodná.

„Pokud ruský pilot zamýšlel fyzicky zničit dron a letět tak blízko, aby se skutečně dotkl dronu vlastním letadlem, byl to pro tohoto pilota extrémně riskantní manévr,“ řekl.

Uživatelé sociálních sítí si mezitím kladou řečnickou otázku, zda ruský pilot byl „takový machr“, anebo jen ignorant. Taran – tedy zničení nepřátelského letadla úmyslným nárazem vlastního stroje – má ale v ruském letectvu tradici sahající až k 8. září 1914.

Tehdy takový útok poprvé provedl Pjotr Něsterov, aby zničil rakousko-uherské průzkumné letadlo za cenu vlastního života. Na ruských sociálních sítích mezi ohlasy převažují názory, že „piloti jsou chlapíci“, „opravdová esa“ a „skuteční obránci vlasti“, kteří si vyznamenání zaslouží. Zejména v případě, že se ruskému námořnictvu podaří dron vyzdvihnout ze dna moře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme