Rusko podle Kyjeva vypouští rakety bez nálože. Snaží se tak vyčerpat protivzdušnou obranu

Rusko se snaží vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu vypouštěním starších raket typu Ch-55, které jsou bez výbušné hlavice. Moderní střely poté útočí na kritickou infrastrukturu, uvedl ve čtvrtek podle agentury Unian ukrajinský generální štáb. Mezitím si Rusko a Ukrajina opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce z obou stran. Oznámilo to ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany a šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Sledovali jsme online Kyjev (Aktualizováno: 17:58 1. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské jednotky odpalují rakety směrem na Ukrajinu

Řízená střela Ch-55 byla vyvinuta v 70. letech v bývalém Sovětském svazu primárně k úderům na strategické cíle, je schopná nést jadernou hlavici (ilustrační foto) | Foto: Sofiia Gatilova | Zdroj: Reuters

Mykola Danyljuk z vědeckého oddělení generálního štábu ukrajinské armády řekl, že v Chmelnycké a Lvovské oblasti byly nalezeny trosky střel Ch-55, které ruská armáda až do listopadu při útocích na Ukrajinu nepoužívala.

Ani jedna ze střel nebyla vybavena výbušnou hlavicí, škody však vznikly prostým nárazem a vznícením nespotřebovaného paliva.

Přežívají v ostřelování. Ve východoukrajinském Vuhledaru zůstává několik set civilních obyvatel

Číst článek

Řízená střela Ch-55 byla vyvinuta v 70. letech v bývalém Sovětském svazu primárně k úderům na strategické cíle, je schopná nést jadernou hlavici. Odpalována je z letadel, k cíli přilétá v extrémně malé výšce podzvukovou rychlostí a dokáže se vyhýbat terénu.

„Záměrné odpalování těchto raket má za cíl odvést pozornost ukrajinského systému protivzdušné obrany a vyčerpat ho. Moderní ruské rakety Ch-101 a 3M14 Kalibr se současně zaměřují na objekty kritické infrastruktury a obytné oblasti, což může výrazně zvýšit účinnost jejich použití,“ uvedl Danyljuk.

Podle něj může využívání střel Ch-55 rovněž poukazovat na vyčerpání ruských zásob moderních řízených střel.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně provádět vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu. Kyjev intenzivně vyzývá své západní spojence, aby mu dodali systémy protivzdušné obrany.

Článek pokračuje pod online reportáží.

‚Velká výměna zajatců‘

„Uskutečnili jsme další velkou výměnu zajatců. Osvobodili jsme 50 obránců Ukrajiny. Vracíme (do vlasti) obránce Mariupolu a (oceláren) Azovstal, vracíme zajatce, kteří byli v Olenivce (v Donbasu), raněné, a to hlavně v bojích na doněckém, luhanském a záporožském úseku fronty,“ napsal kancléř Jermak. Výměna zajatců se odehrála ve čtvrtek.

Ukrajině se podařilo „osvobodit z ruského zajetí už 1319 hrdinů“, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj a zdůraznil, že Kyjev nepoleví, dokud se na svobodu nedostanou všichni zajatí Ukrajinci.

„Výsledkem vyjednávání je to, že se z území ovládaného kyjevským režimem vrátilo 50 ruských vojáků, kteří byli v zajetí smrtelně ohroženi,“ tvrdí ruské ministerstvo.

Vojenská transportní letadla nyní osvobozené vojáky přepraví do Moskvy, kde se budou zotavovat v zařízeních ministerstva. Všichni dostávají nezbytnou zdravotní a psychologickou pomoc, dodalo.

Minulý měsíc Moskva oficiálně informovala o osvobození devíti, 50 a 35 zajatých ruských vojáků, připomněla agentura Interfax.

Předchozí výměna se odehrála na konci listopadu, kdy ukrajinská prezidentská kancelář informovala o 12 osvobozených zajatcích, mezi kterými byli i obránci Mariupolu, černobylské jaderné elektrárny a Hadího ostrova a tři civilisté. Moskva tehdy informovala o propuštění devíti ruských vojáků z ukrajinského zajetí.

‚Rusko i Ukrajina mučily zajatce‘

V půli listopadu šéfka mise Organizace spojených národů monitorující humanitární situaci na Ukrajině Matilda Bognerová uvedla, že Rusko i Ukrajina mučily válečné zajatce, včetně šoků elektrickým proudem a nuceného svlékání.

Prohlášení je založeno na svědectví 159 mužů a žen zajatých Ruskem a 175 mužů zajatých ukrajinskou stranou, uvedly agentury. „Zákaz mučení a špatného zacházení je absolutní, a to také a zejména v době ozbrojeného konfliktu,“ zdůraznila Bognerová.

Z válečných zajatců držených ruskými silami naprostá většina Ukrajinců, s nimiž zástupci mise Organizace spojených národů hovořili, řekla, že byli za internace denně mučeni a bylo s nimi špatně zacházeno, uvedla Bognerová.

Rusové je bezprostředně po zajetí bili, převáželi je v přeplněných nákladních autech nebo autobusech, někdy i více než den neměli přístup k vodě nebo toaletám.

Podle její zprávy pouze ukrajinská strana umožnila pracovníkům mise Organizace spojených národů přístup k zajatým vojákům v souladu s mezinárodním právem. S ukrajinskými vojáky vězněnými Ruskem hovořili členové mise Organizace spojených národů až po jejich propuštění z ruského zajetí.

pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme