Experti vytvořili seznam výrobců součástek do dronů Šáhed, jsou mezi nimi firmy z USA nebo Švýcarska

Ukrajinská nevládní organizace NAKO sestavila ve spolupráci s dalšími odborníky seznam západních společností, které vyrábějí součástky používané v dronech Šáhed-136. Těmito drony dováženými z Íránu Rusko na Ukrajině útočí převážně na civilní a infrastrukturní objekty, a terorizuje tak jimi civilní obyvatelstvo, tvrdí autoři studie. Na jejich seznamu je desítka amerických firem, jedna kanadská, jedna japonská a jedna švýcarská.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista kontroluje části bezpilotního letounu, který ukrajinské úřady považují za sebevražedný dron íránské výroby Šahed-136

Policista kontroluje části bezpilotního letounu, který ukrajinské úřady považují za sebevražedný dron íránské výroby Šahed-136 | Zdroj: Reuters

Seznam sestavila ukrajinská Nezávislá antikorupční komise společně s mezinárodní lidskoprávní organizací IPHR, ukrajinskou nevládní Truth Hounds zaměřenou na dokumentování válečných zločinů a mezinárodní organizací Global Diligence sdružující právníky specializované na lidská práva v oblastech konfliktu.

Ukrajinská armáda zničila tři drony. Rusové jsou v částech fronty v defenzivě, tvrdí Kyjev

Číst článek

Na seznamu západních firem vyrábějících jednotlivé součástky figurují americké firmy Adesto Technologies, Analog Devices, Freescale, Hemisphere, Hitec USA Group, International Rectifier, Marvell Technology, Maxim Integrated, Micrel Semiconductor, Micron Technology, Texas Instruments, kanadská společnost Tallysman, japonská Murata Manufacturing a švýcarská STMicroelectronics.

Autoři analýzy uvedli, že všem jmenovaným firmám zaslali žádost o komentář. Část z firem odpověděla a ujistila, že bude přísněji kontrolovat, kde jejich produkce končí. Například kanadská Tallysman uvedla, že si je vědoma, že některé jí vyráběné součástky byly zneužity pro armádní naváděcí systémy používané na Ukrajině.

„V rámci možností vzhledem k tomu, že náš produkt je prodáván celosvětově, zkoumáme a kontrolujeme identitu zákazníků a zamýšlené konečné použití,“ sdělila firma.

Víc než tisíc dronů

Čeští vědci naučili drony spolupracovat. Nová technologie se hodí pro vyhledávání lidí i k obraně

Číst článek

Firma Texas Instruments pak uvedla, že neprodává žádné své produkty do Íránu a že je po začátku ruské invaze na Ukrajinu přestala dodávat i do Ruska a Běloruska. V podobném duchu se vyjádřila také společnost Micrel Semiconductor. Ke studii ohledně dronů Šáhed-136 se vyjádřily i některé další ze jmenovaných firem.

Rusko podle zveřejněné studie zaútočilo na Ukrajinu už více než tisícovkou dronů Šáhed-136, které po zásahu cíle vybuchnou. Na podzim se tyto drony podílely na ruských vzdušných útocích na energetické objekty, následkem čehož se miliony Ukrajinců ocitly bez vytápění, elektřiny nebo vody.

Drony způsobily i civilní oběti. Například 17. října 2022 zasáhly tyto bezpilotní letouny bytový dům v centru Kyjeva, kde zemřelo pět civilistů včetně těhotné ženy. Dalších 19 obyvatel se tehdy záchranářům podařilo vyprostit ze sutin, připomněla studie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme