Ruské ministerstvo obrany přiznalo, že se invaze na Ukrajině účastní také branci. Putin to popřel

Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že invaze na Ukrajinu se účastní také branci a že někteří tam padli do zajetí. Prezident Vladimir Putin přítomnost odvedenců na Ukrajině podle tiskových agentur popřel a uvedl, že bojů se účastní pouze profesionální vojáci, kteří mají podepsanou smlouvu s ruskou armádou. Kreml slíbil potrestat ty, kteří odvedence na Ukrajinu vyslali.

Moskva (Aktualizováno: 20:40 9. 3. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin se účastní online schůzky se zástupci vlády (leden 2021)

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

„Bohužel bylo odhaleno několik skutečností o přítomnosti branců v jednotkách ruských ozbrojených sil, které se účastní speciální vojenské operace na území Ukrajiny. Prakticky všichni tito vojáci už byli staženi na ruské území,“ citovala agentura Interfax mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova.

Speciální operací označují ruské úřady invazi na Ukrajinu.

Konašenkov také uvedl, že „jedna z jednotek plnících logistické úkoly“ byla napadena a několik vojáků, včetně branců, bylo zajato. „V současné době jsou přijímána vyčerpávající opatření, aby se zabránilo odesílání branců do bojových oblastí a aby byli zajatí vojáci propuštěni,“ dodal.

Ruská armáda změnila taktiku. Používá stejnou jako v Čečensku, říká vojenský expert

Číst článek

Putin v úterý uvedl, že branci na Ukrajinu posíláni nebudou. „V bojových operacích nejsou a nebudou žádní vojáci vykonávající povinnou vojenskou službu. Nedojde ani k dodatečnému povolání záložníků,“ řekl. Ruské zákony nasazení branců v boji zakazují.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu podle ruskojazyčné verze stanice BBC uvedl, že všichni velitelé jednotek dostali kategoricky nařízeno nevysílat brance k plnění jakýchkoliv úkolů na Ukrajině.

Vojenská prokuratura podle Peskova dostala podklady pro možné potrestání odpovědných osob, které směrnici prezidenta Putina neplnily.

Ruská senátorka Ljudmila Narusovová minulý týden při parlamentní diskusi řekla, že podle jejích informací z jedné stočlenné roty ruské armády přežili boje na Ukrajině pouzí čtyři branci. Ti byli donuceni podepsat smlouvu s armádou, anebo ji někdo podepsal za ně.

‚Vraťte se z Ukrajiny živí.‘ Tisíce Rusů využily při hledání svých blízkých speciální linku do Kyjeva

Číst článek

V reakci na tuto kritiku vznikla v sibiřské autonomní Tuvské republice, kterou senátorka v parlamentu zastupuje, iniciativní skupina. Ta Narusovovou vyzvala, aby „přestala s provokacemi, nebo se vzdala mandátu“, uvedl server Vzgljad.

„Paní Narusovová se pohodlně zařídila, má všechna privilegia, výhody a úlevy. V Tuvě se ani neukáže. Jako senátorka má tu drzost vystupovat našim jménem. Takové pravomoci jsme jí nedali,“ praví se ve výzvě skupiny. „Zatímco ničemové lžou, vojáci umírají,“ stálo na transparentu jednoho z členů, zatímco další vzkazoval, že „Tuva nepotřebuje fejkovou senátorku“.

Server v této souvislosti připomněl, že prezident Putin minulý týden podepsal zákon, podle něhož hrozí až 15 let vězení za lživé zprávy o ozbrojených silách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme