Slovenská jaderná elektrárna Mochovce běží na plný výkon. Země se tak stala energeticky samostatnou

Jaderná elektrárna Mochovce na západním Slovensku zahájila komerční provoz. Zajistit má až 13 procent celkové spotřeby elektřiny v zemi. Slovensko tak má už pátý funkční reaktor a zařadilo se mezi velmoci atomové energetiky. Dokončené zařízení si v pondělí prohlédl i ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Výstavbu třetího bloku označil za úspěšný příběh. Elektrárna ale měla stát už o deset let dřív.

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici pracují na počátečním zavážení paliva do reaktoru jaderné elektrárny Mochovce

Technici pracují na počátečním zavážení paliva do reaktoru jaderné elektrárny Mochovce | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Spouštění třetího bloku začalo v únoru a všechny testy už jsou hotové. V polovině října byl v plánu poslední z nich, tzv. 144 hodinový chod. Ten také proběhl úspěšně. Už od února je elektrárna připojena do sítě. Generální ředitel Slovenských elektráren Branislav Strýček v pondělí řekl, že nový blok dodal už 1,3 TWh energie.

V pondělí také oficiálně skončila fáze spouštění a třetí blok už pracuje na stoprocentní výkon. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii OSN Rafael Grossi řekl, že tento třetí blok patří k nejzajímavějším projektům v Evropě z hlediska zajištění bezpečnosti. Do budoucna podle něj zajistí stabilitu cen.

Slovensku pomůže k energetické samostatnosti nový blok elektrárny Mochovce. Teď funguje na 90 procent

Číst článek

Přítomnost Grossiho podle Branislava Strýčka vysílá signál, že zařízení je připravené a odpovídá požadavkům, a konstatoval také, že díky Mochovcům bude Slovensko výrazně dekarbonizované, tedy že slovenská energetika bude téměř bez emisí oxidu uhličitého vypouštěných do ovzduší.

Velmoc jaderné energetiky

Slovensko staví svou energetiku silně na jádru, což se projevuje v podílu jaderné energetiky na celkové výrobě energie. Za rok 2022 bylo Slovensko druhé na světě za Francií. Z jádra vyrábělo přes 59 procent elektřiny a po zapojení třetího boku bude podle výpočtů Hospodářských novin až 65 procent z jádra a Slovensko tak přeskočí i Francii a bude na špičce celého žebříčku. Pro srovnání Česko z jádra v minulém roce vyrobilo 36 procent elektřiny.

Nový blok v Mochovcích má instalovaný výkon 471 MWh, pokryje až 1 300 000 domácností. Slovensko má kromě Mochovců ještě Jaslovské Bohunice, celkem tedy pět reaktorů.

Druhé nejdůležitější jsou vodní elektrárny. Ty dodávají až 15 procent elektřiny. Spuštěním tohoto třetího bloku v Mochovcích se tak Slovensko stane samostatným ve výrobě elektřiny. Loni ze zahraničí dovezlo 13 procent spotřeby a právě těch 13 procent by teď měl dodat třetí blok.

Dukovany za každou cenu? Hodnotu strategických investic nelze vyčíslit jen penězi, míní Drábová

Číst článek

12 let zpoždění

Slovenské elektrárny plánují v Mochovcích výstavbu ještě čtvrtého bloku. Původně měl stát už v roce 2013, ale podle současných plánů Slovenských elektráren by měl být čtvrtý blok spuštěný v prvním kvartálu roku 2025, kdy se má začít se zavážením paliva. Takže bude určitě mít zpoždění nejméně 12 let oproti původnímu záměru.

Pokyn na dostavbu Mochovců dala už v roce 2008 vláda Roberta Fica. Pak se z toho ale stal vleklý projekt, prodražil se také o víc než dvojnásobek. Třetí a čtvrtý blok by podle současných odhadů měly dohromady stát 6,3 miliardy eur, tedy 154 miliard korun.

I přesto díky dostavbě budou Slovenské elektrárny letos nejspíš v rekordním zisku. Ve společnosti má třetinový podíl slovenský stát a majoritním akcionářem je česká skupina EPH Daniela Křetínského.

Podle ministryně hospodářství Denisy Sakové ze strany Hlas už teď Mochovce přispěly k levné elektřině pro spotřebitele a pro vedení elektráren bude celá mise hotová až po úspěšném dokončení čtvrtého bloku.

Ladislav Novák, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme