Válka na Ukrajině zhoršila ovzduší, stát kontrolu nestíhá. Měřící stanice pomáhají rozmísťovat i Češi

Válka na Ukrajině místy silně zhoršila i ekologickou situaci. Stát v době, kdy čelí bezprecedentní ruské agresi, nemá tolik prostředků ani odborníků schopných dohlížet na stav životního prostředí. Ukrajině proto pomáhají evropské země, včetně České republiky. Sdružení Arnika za finanční podpory českého ministerstva zahraničí například rozmísťuje na Ukrajině občanské stanice kontroly kvality ovzduší.

Od stálého zpravodaje Dniprovsko-Orelská přírodní rezervace Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S Marcelou Černochovou ze sdružení Arnika jsme přijeli do přírodní rezervace, jmenuje se Dniprovsko-Orelská a uvítala nás její ředitelka, bioložka kandidátka věd Marija Tryfanova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Dorazína

„Teď vybalíme stanici, kterou jsme si sem nechali dopravit. Má v sobě senzory, díky kterým zjišťujeme kvalitu ovzduší. Data se vysílají na náš server a z toho jsou vyhodnocované a jdou na mapu, která je přístupná na internetu online, a kdokoliv si může zjistit informaci, co zrovna která stanice naměří,“ popisuje Černochová.

A proč se měření provádí právě tady? „Ze dvou důvodů. Jednak jsme v přírodní rezervaci, takže lze očekávat, že tady bude kvalitnější nebo čisté ovzduší. Je to jakási referenční stanice, abychom mohli porovnávat hodnoty naměřené v čistém prostředí a hodnoty naměřené v blízkosti průmyslových areálů. Na druhou stranu jsme poměrně blízko průmyslové zóny, takže stanice může sloužit jako jakýsi indikační zdroj informací v případě, že by došlo nějakému zhoršení z toho směru,“ vysvětluje.

V okolí je podle Černochové primárně metalurgický průmysl.

„Tohle jsou stanice občanského monitoringu. My ve spolupráci s EcoCity, což je operátor stanice, instalujeme na Ukrajině už od roku 2018 stanice, protože oficiální monitoring ovzduší tu není téměř k dispozici. V tuto chvíli tu máme kolem 250 aktivních stanic téměř po celé Ukrajině. Bohužel problém je, že občané téměř nemají přístup k informacím o tom, co je ve vzduchu. Další možností je, že si můžou zaregistrovat danou stanici a bude jim chodit upozornění při případném zhoršení kvality ovzduší přímo na mobil. Stanice má i senzor na měření radioaktivity, takže v případě nebezpečného zvýšení radioaktivity jim přijde informace. Takže je to v tuto chvíli i součást jakési civilní obrany,“ říká.  

Stanici nezlomnosti v Avdijivce došel plyn i benzín. Musíme ho platit ze svého, vypráví místní

Číst článek

Konzole se připevní ke stěně budovy správy přírodní rezervace.

Oleksij Trelevskyj šéf společnosti Arduino Robotechnika mi v telefonu ukazuje první naměřené hodnoty – nejprve prach. Teplota je skoro 20 stupňů, radiace je v normě, necelých 10 mikrorentgenů na hodinu. Všechny ukazatele jsou v normě, nebo dokonce níž.

„Není to tak vysoce přesné, jako jsou profesionální referenční stanice, ale u nich může být cena i několik milionů korun,“ ukazuje Černochová. Tady je to zhruba devět tisíc.

„Když se má řešit monitorovací systém na Ukrajině, tak alespoň v začátku by občanský monitoring měl fungovat jako doplnění státního, který by měl být potom postavený samozřejmě na profesionálních referenčních stanicích. Výhodou tohoto je okamžitý přístup k informacím a to, že je stanic hodně. Je to velké množství dat s relativní přesností. Můžete mít informaci ze svého domu, ze své ulice. Profesionálních stanic je většinou jenom několik ve velkém městě,“ dodává.

Tady se tyto krabičky budou určitě hodit, protože Dnipro je nejznečištěnějším městem, pokud jde o kvalitu ovzduší na Ukrajině.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme