Zázrak, jásá Irina nad přenosným sonografem. Na Ukrajinu dorazila pomoc Českého červeného kříže

Dárci přispěli Českému červenému kříži od začátku války na ukrajinské konto celkovou částkou 326 milionů korun. Z humanitární pomoci dostává svůj díl i Mykolajiv na jihu Ukrajiny, kam dorazila další zásilka v úterý.

Od zpravodaje z místa Mykolajiv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všechny sanitky daroval Ukrajině český Červený kříž

Všechny sanitky daroval Ukrajině český Červený kříž | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Na chodník Centrálního prospektu, který dřív nesl jméno Leninova, pomalu najíždí bílý náklaďák. Chlapi si podávají objemné krabice a nosí je na chodbu budovy, která kdysi sloužila úředníkům.

Šéf oblastní organizace Červeného kříže Andrii Skorokhod bere nůž a zvědavě otevírá první balík. Z ordinace ho pozoruje tmavovlasá sestra a melancholickým pohledem i lékař. Ve velké krabici je ještě jedna menší a v ní malinký sonograf, který se skoro vejde do dlaně.

Neprůstřelné vesty zdravotníkům se hodí. Jedna záchranářka z týmu při útoku zemřela | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Takové jsme dostali tři. Pojďte se podívat, co to máme,“ říká spokojeně Andrii a ve vyšetřovně ukazuje na obstarožní přístroj na kolečkách, který váží asi šedesát kilogramů a korunuje ho prehistorický monitor s klávesnicí.

„To je zázrak,“ směje se sestra Irina, když porovnává novinku s minulostí. Člověk by chtěl málem říct: najdi pět rozdílů. Kromě sonografu je v zásilce i kardiograf a z jedné krabice vytahuje sestra ruční dýchací přístroje – ambuvaky.

V balíku humanitární pomoci je i sonograf | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Další krabice vydávají své tajemství a zástupce ředitele Anton Dubovyk především oceňuje, že odesílatelé v Praze mysleli i na detaily. „K sonografu máme kromě notebooku třeba i gely, je to profesionálně připravené a komplexní, v podstatě to stačí sestavit a můžeme to začít používat.“

Ambulance na Centrálním prospektu slouží každému a poskytování pomoci je bezplatné. Ve srovnání s podmínkami, ve kterých pracují zdravotníci v jiných zařízeních, působí ordinace velmi solidně už teď.

Sestra Irina s ambuvakem | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Mykolajiv byl až do říjnového osvobození Chersonu první na ráně ruské armády, teď je tu klidněji a od Nového roku sem nedopadla žádná raketa. Válka ale trvá rok a proto Červený kříž v Mykolajivu zřídil i záchrannou službu.

Budova záchranky leží na druhé straně města a stojí před ní čtyři vybavené sanitky. „To je také dar z Česka,“ říká vedoucí záchranného týmu Pavol Buznik. Vousatý muž má za sebou řadu náročných zásahů po raketových útocích, ale i klasickou pomoc nemocným nebo nemohoucím pacientům.

Balíky humanitární pomoci z Česka | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Buznik se tento týden vrátil z několikadenní pracovní cesty v Praze a už zase rozepisuje služby. Dřív pracoval v Červeném kříži jako dobrovolník, po začátku války dostává i zaplaceno. V dokonale uklizené základně ukazuje další materiál, který dostal z Česka. „Tohle jsou kevralové neprůstřelné vesty, dostali jsme je na jaře. K tomu helmy a vysílačky.“

Šéf mykolajivského Červeného kříže Andrii Skorokhod má jasno. „Kdyby nebylo české pomoci, tak tady žádná ambulance nevznikne,“ uvádí.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme