Ve své vítězství nevěří ani ukrajinští generálové, tvrdí nová německá strana. Vyzývá k jednání s Ruskem

Nová německá levicová strana Spojenectví Sahra Wagenknechtová (BSW) v sobotu vyzvala na svém prvním sjezdu k jednání s Ruskem a zrušení hospodářských sankcí uvalených po začátku války na Ukrajině. Píše to agentura AFP. Strana tak razí opačnou politiku, než současná německá vláda, která patří k největším dodavatelům zbraní Ukrajině. V domácí politice by pak strana chtěla navýšit výdaje na zdravotnictví a důchody a zredukovat ekologické programy.

Berlin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegáti hlasují na ustavujícím sjezdu nové německé strany Aliance Sarah Wagenknechtové BSW v Berlíně

Delegáti hlasují na ustavujícím sjezdu nové německé strany Aliance Sarah Wagenknechtové BSW v Berlíně | Foto: Liesa Johannssen | Zdroj: Reuters

„Tato válka musí skončit velmi rychle skrze jednání,“ řekla zakladatelka a hlavní tvář strany Sahra Wagenknechtová. Podle ní je nutné zastavit závody ve zbrojení. „Dodáváme zbraně Ukrajině pro vítězství, kterému nevěří ani ukrajinští generálové,“ řekla politička, která novou stranu založila po odchodu z postkomunistické Levice. Podle nové strany by Německo mělo zrušit sankce uvalené na Rusko po začátku invaze na Ukrajině a vrátit se k nákupům ruského plynu a ropy.

Wagenknechtová také ostře kritizovala německou vládu, kterou označila za nejhloupější v Evropě. Nové straně se například nelíbí ekologické plány kabinetu Olafa Scholze, například přechod k tepelným čerpadlům, které by zrušila.

V Německu se potřetí v historii rozpadl poslanecký klub, frakce Die Linke povolala likvidační správce

Číst článek

Straně se ani nelíbí zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory, který by měl vstoupit v platnost v roce 2035, či obchodování s emisními povolenkami, píše agentura DPA. BSW naopak prosazuje rychlejší zvyšování důchodů a výdajů na zdravotnictví. Chce se zaměřit na tradiční levicová témata, na která podle ní ostatní strany zapomněly. „Nejsme Levice 2.0,“ uvedla Wagenknechtová.

BSW podle analytiků míří na voliče, kteří zvažují volbu krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Nová stran má silné zázemí na východě Německa, kde AfD dosahuje nadprůměrných výsledků. Obě strany mají v některých bodech podobné programy. Představitelé BSW však paralely s AfD odmítají s tím, že pravicová strana hájí zájmy bohatých lidí.

BSW ve velké míře tvoří lidé, kteří odešli z postkomunistické Levice, za kterou byla Wagenknechtová poslankyní a europoslankyní. Prvním testem popularity strany budou volby do Evropského parlamentu na začátku června.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme