Rozsudek ohledně pádu mostu v Janově padne nejdříve příští rok. Zřítil se přesně před pěti lety

Prvoinstanční rozsudek ohledně pádu Morandiho mostu v Janově, při kterém zemřelo v roce 2018 přes 40 lidí, nepadne dříve než v příštím roce. V pondělí to napsala agentura ANSA. Proces začal loni a zatím bylo vyslechnuto na 170 svědků předvolaných na návrh obžaloby.

Janov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbylá konstrukce zříceného Morandiho mostu v Janově.

Zbylá konstrukce zříceného Morandiho mostu v Janově. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Pozůstalí se obávají délky řízení i toho, že mnoho trestných činů bude promlčeno. Před soudem stojí zhruba 60 manažerů a bývalých zaměstnanců soukromých firem i veřejných úřadů, které se měly o most starat a na jeho údržbu dohlížet.

Janov si v pondělí připomněl páté výročí pádu mostu, při kterém zahynulo 43 lidí. Politici i náboženští vůdci ve svých projevech apelovali na to, aby spravedlnost objasnila tehdejší události.

Sedm minut před zhroucením. Italská prokuratura zveřejnila video s trhlinou na janovském mostě

Číst článek

„Tok času nesnižuje váhu zodpovědnosti za to, co se stalo,“ uvedl italský prezident Sergio Mattarella. Podle něj je nyní na justici, aby „definitivně objasnila okolnosti, vinu, nefunkčnost, opomenutí“ ohledně zřícení mostu.

Prvoinstanční rozsudek v procesu, ve kterém jsou obžalováni bývalí zaměstnanci firem, které se měly starat o údržbu mostu, a úřadů, které měly vykonávat dohled, však padne nejdříve v příštím roce, řekl v pondělí šéf janovské prokuratury Nicola Piacente.

Podle obžaloby řídící pracovníci firem dlouhodobě zanedbávali údržbu mostu, aby dosáhli lepších hospodářských výsledků.

V současnosti se konají ve velkém stanu na nádvoří justičního paláce v Janově tři stání týdně. Podle agentury ANSA se proces nachází v bodu zlomu. Skončily totiž výslechy svědků navržených obžalobou, kterých bylo zhruba 170.

Soud bude pokračovat na podzim výpověďmi obžalovaných a pak svědků navržených obhajobou.

Obavy pozůstalých

Pozůstalí se však obávají, že se ani do konce příštího roku prvoinstanční rozsudek nestihne. Poukazují také na to, že je to pouze začátek cesty k pravomocnému rozsudku.

„Máme stále důvěru, že spravedlnosti bude učiněno zadost, budeme bdělí ve všech instancích,“ řekla při pondělní ceremonii mluvčí jednoho výboru pozůstalých Egle Possettiová.

Zřícený Morandiho most: 1102 metrů dlouhá a 45 metrů vysoká betonová tepna Janova

Číst článek

Janovský šéf prokurátor Piacente připustil, že je možné, že kvůli promlčení nebude možné některé trestné činy potrestat. „Jsou však události, které zůstanou zapsané v paměti. Soudu dějin se není možné vyhnout či mu utéct,“ řekl vedoucí prokuratury.

Za jednu z komplikací při konání procesu vloni označila média s odkazem na prohlášení zástupce prokuratury Waltera Cotugna i postoj jednoho ze svědků, českého řidiče kamionu Martina Kučery, který se nacházel na mostě při jeho pádu před pěti lety.

Kučera vloni řekl, že odmítl v Janově svědčit kvůli psychickým problémům, které mu vzpomínky na traumatickou událost způsobují. Dodal, že vše řekl vyšetřovatelům při výslechu těsně po pádu mostu. „Pro mě to skončilo, beru to jako zlý sen,“ uvedl tehdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme