Jeden z běloruských opozičních předáků už dříve v rozhovoru řekl, že ukrajinské děti, které jsou odváženy z okupovaných území a posílány do běloruských ozdravných táborů, se ne vždy vracejí.
Británie v reakci na „ruské pokusy zničit ukrajinskou národní identitu“ uvalila sankce na čtrnáct osob, z nichž jedenáct se podle ní podílelo na násilném přemisťování dětí.
Kvůli deportací do Rwandy se už měsíce svádí boj v britském parlamentu. Vládní návrh předpokládá, že člověk, který připluje ilegálně do Británie, si definitivně zavře v této zemi dveře.
„Leccos jsem si i domýšlela, ale většinou jsem vycházela z obecné paměti. Měla jsem k dispozici vzpomínky mého otce a zápisky babičky, které vznikly až poté, co se vrátili z vyhnanství,“ říká autorka.
Zákon schválila horní komora ruského parlamentu. Předpokládá trest v podobě pokuty od 300 000 do jednoho milionu rublů nebo odnětí svobody až na pět let.
Rusko podle Kyjeva deportovalo z Ukrajiny 19 514 ukrajinských dětí. Ruské ministerstvo obrany v polovině srpna uvedlo, že do Ruska bylo přivezeno 3,5 milionu lidí, včetně více než půl milionu dětí.
Zmocněnkyně pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová jde Rusům příkladem a adoptovala 18 dětí. Je také zodpovědná za ukrajinské deportace, a proto na ni byl vydán mezinárodní zatykač.
Loni Německo do zemí původu vrátilo 12 945 odmítnutých žadatelů o azyl. V dalších 23 337 případech se ale deportace nezdařila, třeba kvůli zrušeným letům nebo protože úřady odmítnuté žadatele nenašly.
Kam v Rusku mizí ukrajinské děti, pátral mezinárodní tým novinářů EBU a popsal jejich osudy. Do Ruska jsou děti deportovány z pečovatelských ústavů, filtračních kempů nebo už dávno skončených táborů.
První transporty začaly loni z kraje února. Podle Ruska šlo o „evakuaci sirotků“. Ruská vláda o tom tehdy informovala a zdůvodnila to hrozící ukrajinskou ofenzivou. Bylo před začátkem ruské invaze.
Podle ukrajinského oficiálního portálu Děti války bylo od začátku ruské invaze zabito 459 dětí a 916 jich utrpělo zranění. Deportováno bylo více než 14 tisíc dětí, 126 z nich se vrátilo na Ukrajinu.
„Na jedné straně ženy a děti umírají kvůli ruskému ostřelování. Na druhé straně Rusko tvrdí, že je nezabíjí, ale stará se o ně,“ říká Mykola Kuleba, bývalý dětský ombudsman Ukrajiny.
Ruský režim násilně deportoval obyvatele z anektovaných území na Ukrajině, uvádí nová zpráva organizace Amnesty International, jejíž pracovníci vyslechli svědectví 88 ukrajinských obyvatel.
„Změnit vědomí a identitu ukrajinské populace, podchytit její kořen tam, kde je to nejnáchylnější k úpravám. Což jsou dětské duše,“ upozornil pro iROZHLAS.cz historik David Svoboda.
Institut poukázal na zprávy ruských úřadů z minulého týdne, podle nichž bylo několik tisíc dětí z jihoukrajinské Chersonské oblasti umístěno do zotavoven a dětských táborů v Rusku.
Na hranicích mezi Ruskem a zeměmi Evropské unie čekají uprchlíci v bezútěšných podmínkách. Ve špatném počasí nocují ve stanech nebo pod širým nebem a kontroly na ruské straně téměř nepostupují.
Na zátahu se podílely tisícovky francouzských policistů a četníků, kteří Židy odváděli na bývalý Zimní velodrom v Paříži nedaleko Eiffelovy věže. Odtud je převáželi do vyhlazovacích táborů.
Rusko deportuje ukrajinské děti k náhradním rodinám, píše Deník N. A v Karlových Varech chybí podle deníku E15 zahraniční turisté. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Deportační let nelegálních migrantů z Británie do Rwandy zablokoval Evropský soud pro lidská práva. Deportace kritizují lidskoprávní organizace, někteří politici i Organizace spojených národů.
Na úterý byl naplánovaný první let s migranty, jejich počet se postupně snižoval až na pouhých sedm pasažérů. Několik hodin před odletem Evropský soud pro lidská práva rozhodl o zastavení deportací.
„Jeden cíl invaze je symbolický, protože Rusko do války vstupovalo s argumentací, že jde zachraňovat Rusy, kteří žijí na Ukrajině,“ vysvětluje historička Daniela Kolenovská v pořadu Osobnost Plus.
Voráčová se u protinožců dostala do podobných problémů jako nejlepší tenista světa Novak Djoković. Do země přicestovala na konci prosince, týden v Austrálii strávila a odehrála i jeden zápas.
Bývalý šéf britské Strany pro brexit Nigel Farage jako gesto podpory Djokovićovi navštívil jeho rodinu, za což ho zkritizoval britský tenista Andy Murray.
Osud všech deportovaných židovských mužů, žen a dětí připomíná každoročně Památník ticha akcí Bubnování pro Bubny, a to právě 16. října. V den, kdy odtud odjel první transport.