Ježíškova vnoučata se spojila s Nadačním fondem Příběhy a společnými silami kupují dvěma stovkám seniorům v tíživé situaci čerstvé potraviny a věci, které by si jinak nemohli dovolit.
Firma nechce odpovědět na novinářské dotazy ohledně ceny, za jakou si pronajímá pozemky pod svým golfovým hřištěm. Podle dřívějších informací bývalého vedení má jít o miliony ročně.
„Chtěl bych, abychom daňové zvýhodnění rodin s více dětmi realizovali ještě do konce volebního období. Ostatně je to priorita, kterou máme ve společném programovém prohlášení vlády,“ říká Jurečka.
Novela zákona upravující podmínky podnikání v oblasti cestovního ruchu počítá s tím, že místa pro krátkodobé ubytování se nově budou muset registrovat u úřadů a hlásit elektronicky údaje o hostech.
Jde o profese, kde se dlouho protest proti pracovním podmínkám moc nenosil, protože se předpokládalo, že je lidé vykonávají z přesvědčení a nadšení pro věc.
„Legislativa tu není udělaná úplně špatně a nájemníci i pronajímatelé si jsou rovni. Praxe je ale taková, že za kratší stranu provazu tahají nájemníci,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.
Vysokoškoláci už se začínají poohlížet po pronájmech na nový semestr. Studentských bytů je sice podle realitních webů víc než loni, ceny ale meziročně vzrostly někde i více než o deset procent.
„Myslím, že ani ruská strana v tuto chvíli nejeví jakoukoliv známku ochoty se bavit o nějakém uklidnění vztahů v těch technických oblastech,“ říká Tomáš Petříček v rozhovoru pro Radiožurnál.
Nejde však pouze o pozemky v hlavním městě, Rusko využívá parcely i v jiných částech republiky. Například v Pyskočelích nebo Brně. Seznam parcel získal Český rozhlas podle informačního zákona.
Platit zhruba 40 korun za metr čtvereční obytné plochy je příliš málo, tvrdí například starostové Oseku nebo Újezdečku na Teplicku. Zdražit plánují na 85 korun. Podobně jsou na tom i jinde.
Podpora se bude skládat ze dvou částí dotace do maximální výše 25 procent a výhodného úvěru. Celkem může dosáhnout až 90 procent nákladů. Vzniknout by mělo kolem 300 nových nájemních bytů.
Až 40 procent Čechů plánuje letos v létě vynechat z finančních důvodů dovolenou v zahraničí, píše o tom Mf Dnes. Stejnou, nebo dražší dovolenou než loni si bude moct dovolit jen asi třetina Čechů.
Obchodní centra plánují zvýšit nájmy kamenným obchodům, píšou Hospodářské noviny. A stát vybírá podle deníku E15 stále víc peněz na dani z přidané hodnoty. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Přibývá samoživitelů, kteří kvůli zdražování nemají dost peněz na nájem, dražší energie nebo potraviny. I kvůli tomu jsou ochotnější řešit to, že jim bývalý partner neposílá výživné.
Byty k pronájmu chybí zejména v menších městech a regionech. Na dobrou nabídku tak zájemci musí často čekat i několik týdnů. Polovina bytů nabízených na stránkách realitních společností mizí do týdne.
Podle šéfa realitní skupiny European Housing Services Hendrika Meyera se nedá čekat, že se ceny propadnou rovnoměrně napříč celým trhem, půjde spíše o spíše propady konkrétních typů nemovitostí.
Větší zdražení se čeká hlavně v univerzitních městech, kam se od září nastěhují vysokoškolští studenti. Do cen nájemného se ale promítnou taky nákladnější rekonstrukce.
Na internetu se objevují padělané testy na covid, k dostání jsou i falešné certifikáty, píšou Lidové noviny. Podle Deníku N roste cena taxislužeb. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Praha odsouhlasila na začátku roku v době koronavirové krize zvýšení nájmů. Domácnosti teď dostávají první vyúčtování s vyššími částkami a někteří nájemníci řeší, jak a z čeho je zaplatí.
„Je to dáno historickou zkušeností, kdy trh se soukromým nájemním bydlením byl od doby svého vzniku v 90. letech vnímán jako velmi nejistý,“ připomíná sociolog.
V tisku se v pátek dočtete, že v Praze bez cizinců a studentů meziročně poklesly průměrné ceny nájmů a to o šest procent. Žádné krajské město ve třetím čtvrtletí takto silný pokles nájmů nemělo.
V českém tisku se v pátek dočtete, že Čeští vojáci budou pomáhat s údržbou lesů. Podle Deníku N ale nasazení členů armády na nevojenské úkoly v něčem připomíná dobu základní vojenské služby.
Ceny bytů v centru Prahy klesly a jsou dostupné i běžným smrtelníkům. Důvodem je nedostatek zahraničních klientů. Neklesají naopak ceny nemovitostí v horských oblastech a na zajímavých místech.
Po měsíci fungování programu COVID - Nájemné ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo necelých 1400 žádostí. Resort přitom počítal s tím, že si o příspěvek zažádá až 150 tisíc provozoven.
Soud odročil jednání v kauze H-System. Spor mezi konkurzním správcem zkrachovalé společnosti Josefem Monsportem a bytovým družstvem Svatopluk se vede o zaplacení nájemného za domky v Horoměřicích.
Zavřené hranice kvůli koronaviru a přísnější kontroly úřadů můžou z Airbnb vyhnat nepoctivé pronajímatele. Praha díky novému zákonu na sdílení dat chystá kontroly.